Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 2019

Rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (21–27 stycznia). To wydarzenie, zainicjowane w 2007 r. przez European Cervical Cancer Association (ECCA), jest dobrą okazją do przypomnienia podstawowych informacji o tej chorobie.

Rak szyjki macicy stanowi czwartą przyczynę zgonów wśród kobiet, wywołanych chorobami nowotworowymi. Każdego roku z powodu raka szyjki macicy umiera na całym świecie 260 tys. kobiet.

W Polsce co roku rak szyjki macicy diagnozowany jest u 3 tys. kobiet. Połowa z nich umiera, bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza. W pierwszym okresie nowotwór ten przebiega bez niepokojących objawów. Nazywany „cichym zabójcą”, może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilka lat. Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć wczesne symptomy choroby i podjąć skuteczną terapię.

W Polsce realizowany jest Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Umożliwia on każdej kobiecie w wieku 25–59 lat wykonanie raz na trzy lata bezpłatnych badań cytologicznych (szczegółowe informacje na temat tego programu na stronie internetowej www.nfz-lodz.pl).

Podstawową przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy jest zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka (HPV). Wirus ten przenosi się drogą płciową, a do zakażeń dochodzi najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Skuteczną metodą zapobiegania rakowi szyjki macicy jest szczepienie przeciwko HPV. W Programie Szczepień Ochronnych na rok 2019 szczepienie to figuruje jako zalecane, kierowane szczególnie do osób przed inicjacją seksualną.

Więcej o HPV i szczepieniach przeciwko temu wirusowi na stronie internetowej www.szczepienia.info

Państwowy Powiatowy
Inspektora Sanitarnego w Łęczycy
Daria Kondak       

ulotka

Back to top