Informacja Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łęczycy

Cukrzyca to jeden z największych problemów zdrowotnych świata. W 2011 r. została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) za epidemię XXI w. Zgodnie z wyliczeniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2030 r. będzie ona 7 z najczęstszych przyczyn zgonów.

Cukrzyca – związana z postępem społeczno-ekonomicznym, trybem życia i dietą – zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny zachorowań na cukrzycę typu 2.

Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, a około 25% o tym nie wie. Według prognoz, w najbliższych 15–20 latach liczba diabetyków w Polsce podwoi się.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, obserwując zdrowie? Objawy wskazujące na możliwość występowania cukrzycy to:
• zmniejszenie masy ciała,
• wzmożone pragnienie,
• wielomocz,
• ogólne osłabienie,
• pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych.

Poznaj kilka rad chroniących przed tą chorobą:
Czy grozi Ci cukrzyca? oprac. przez GIS.

cukrzyca_ulotka

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy