Komunikat o zagrożeniu upraw roślin – cebula

Województwo: łódzkie
Powiat:  łęczycki
Agrofag: Mączniak rzekomy cebuli
Roślina: Cebula
Data publikacji komunikatu: 01.06.2018 r.

Na plantacjach cebuli stwierdzono obecność pierwszych objawów mączniaka rzekomego w postaci białoszarego nalotu na liściach cebuli.
Decyzję o terminie rozpoczęcia zwalczania mączniaka rzekomego na cebuli należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji i stwierdzeniu obecności objawów grzyba lub profilaktycznie w przypadku wystąpienia warunków sprzyjających rozwojowi mączniaka rzekomego – przelotne opady, ciepłe i wilgotne noce.

Zaleca się wykonanie zabiegów chemicznych co 7-14 dni w zależności od panujących warunków pogodowych.

Aby ograniczyć występowanie choroby można profilaktycznie:

– nie uprawiać cebuli w miejscach osłoniętych od wiatru,
– plantacje cebuli z nasion i z rozsady zakładać z dala od plantacji cebuli nasiennej lub uprawianej z dymki,
– prowadzić intensywne, profilaktyczne zabiegi chemiczne, zwłaszcza w okresach dużego zagrożenia chorobą,
– w przypadku uprawy cebuli na tym samym stanowisku co w poprzednim sezonie, niszczyć odrosty cebul zimujących w glebie, nie później niż do połowy maja,
– obserwować dokładnie (1-2 razy w tygodniu) plantacje nasienne i usuwać rośliny
z pierwotnymi objawami choroby.

Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2017 r. poz. 50):

1.Środki ochrony roślin mogą być stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej jeżeli zostały dopuszczone do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
2.Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.
3.Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie i skalibrowanym.
4.Zabieg z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych może być wykonywany przez osoby przeszkolone, zgodnie z art. 41 w/w ustawy.
5. Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do stosowania środków ochrony roślin z uwzględnieniem integrowanej ochrony roślin oraz prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanych przez nich środków ochrony roślin i przechowywania jej przez co najmniej 3 lata.

W dokumentacji tej obowiązkowo należy wskazywać: nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania, zastosowaną dawkę, obszar i uprawy na których zastosowano środek ochrony roślin oraz sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.

UWAGA:
Informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do obrotu i stosowania w Polsce są dostępne pod adresem: http://www.minrol.gov.pl > Informacje branżowe > Produkcja roślinna > Ochrona roślin