Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed nielegalną sprzedażą napojów alkoholowych na imprezach plenerowych

Okolicznościowe imprezy plenerowe, bardzo popularne w niektórych regionach kraju, często goszczą wystawców lub sprzedawców napojów alkoholowych. Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że wśród nich znajdują się również ci nieuczciwi, którzy wykorzystując brak wiedzy, a często naiwność uczestników imprezy, oferują do sprzedaży bimber i inne nielegalne napoje alkoholowe.
W Polsce produkcja, posiadanie i obrót bimbrem, jak i napojami alkoholowymi w postaci np. nalewek zawierającymi bimber – jest nielegalna (bez względu na ilość i przeznaczenie).
Istnieje również niebezpieczeństwo oferowania do degustacji, konsumpcji lub sprzedaży „napojów alkoholowych” zawierających szkodliwy dla zdrowia skażony alkohol etylowy (tzw. spirytus techniczny), który organoleptycznie jest nieodróżnialny od spirytusu spożywczego, w tym również bimbru.

Środowiska przestępcze wykorzystują społeczną akceptację bimbru. Oferując do sprzedaży swój wyrób, który faktycznie zawiera alkohol skażony – zachęcają klienta informując, że np. bimber „pochodzi z własnej, domowej produkcji”, że nalewkę „wyprodukowano zalewając owoce z własnego ogródka bimbrem własnej roboty” albo, że „owoce zalano spirytusem kupionym w sklepie”. Innym sposobem odwrócenia uwagi i czujności klienta jest zapewnienie, że „ spirytus pochodzi z gorzelni i jest taki sam, jaki można kupić w sklepie “, „spirytus załatwił kolega, który pracuje w gorzelni’ itd. W celu podniesienia atrakcyjności oferowanych napojów oraz wzbudzenia zaufania klientów – często nazywają je wyrobami regionalnymi.

Więcej w ulotka

Back to top