Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Od soboty obowiązek zakrywania UST i NOSA!!!

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 trwa i wiele wskazuje na to, że szybko się nie skończy. W Polsce liczba zakażonych przekroczyła 100 tys. W naszym kraju zachorowało już 116 338 osób, zmarło 2 919, a wyzdrowiało 77 875.
Od soboty 10 października z powodu rozszerzenia się epidemii trzeba będzie zakrywać USTA I NOS m.in. w sklepach, w autobusach i na ulicach. Obostrzenie nie obejmuje np. lasów i plaż. Z wyjątkiem 32 powiatów i sześciu miast, które będą czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami, cała Polska znajdzie się w strefie żółtej.

Maseczki należy nosić m.in. w sklepach, galeriach handlowych, targowiskach, bankach, na poczcie, w kinie i teatrze. Usta i nos należy zasłaniać także podczas wizyty u lekarza, w kościele, urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej. Ministerstwo Zdrowia w związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych przypomina, że konieczne jest to również podczas przebywania na terenie cmentarza. Nie musimy mieć na sobie maseczki przy stole w restauracji lub barze. Nie jest konieczna również w pracy, gdy nie mamy styczności z osobami z zewnątrz.

Maseczki obowiązkowe są także w pojazdach transportu publicznego – taksówkach, autobusie, tramwaju, pociągu czy metrze. Ta zasada egzekwowana jest od miesięcy.
W przypadku prywatnego samochodu wszystko zależy od znajdujących się w nim pasażerów. Jeśli są to nasi bliscy, domownicy, dzieci do lat czterech, takiego obowiązku nie ma. Maseczki są konieczne w przypadku podróżowania ze znajomymi, współpracownikami z pracy – osobami, z którymi nie mieszkamy. Powinny mieć je na sobie przez całą drogę, bez względu na czas przejazdu. Jeśli jedziemy samochodem sami, nie musimy mieć na sobie maseczki. Pamiętajmy, że nakładamy ją w przypadku kontroli drogowej.

Kiedy można nie stosować się do obowiązku noszenia maseczek?
Osoba, która z różnych przyczyn, np. niepełnosprawności, nie może zakrywać ust i nosa, będzie musiała okazać zaświadczenie lekarskie. Zrobi to na wezwanie policjanta czy funkcjonariusza straży miejskiej. Stanie się to po wejściu w życie znowelizowanych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Do tej pory wystarczało słowne oświadczenie korzystania z takiej przesłanki przez osobę, która nie stosowała się do obowiązku. Wiele z nich niezasadnie korzystało z tej możliwości, wprowadzając w błąd co do swojego stanu zdrowotnego.

W przypadku pojawienia się ryzyka zakażenia danej osoby koronawirusem konieczne jest wdrożenie odpowiednich procedur.
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która została narażona na zakażenie – od 2 września 2020 r. trwa ona 10 dni (wcześniej obowiązywała przez 14 dni). Osoba objęta kwarantanną nie może opuszczać miejsca zamieszkania, wychodzić do sklepu, lekarza czy spacerować z psem. Jeżeli osoba na kwarantannie nie ma objawów, nie wykonuje się testów na koronawirusa – również ta zasada obowiązuje od 2 września 2020 r.
Inaczej niż kwarantanna wygląda nadzór epidemiologiczny, który ma zastosowanie, gdy dana osoba miała ograniczony kontakt z osobą zakażoną (np. przebywała w tym samym budynku, nie wystąpił kontakt bezpośredni). Osoby objęte nadzorem epidemiologicznym nie są izolowane, a jeśli nie występują u nich objawy, nie kieruje się ich na badania w kierunku COVID-19. Warto tu zauważyć, że izolacja jest oddzielnym pojęciem – jest to odosobnienie osoby, u której stwierdzono dodatni wynik pierwszego testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa. Osoby z objawami koronawirusa mogą zostać hospitalizowane – przyjęcie do szpitala jest wskazane szczególnie w sytuacji, gdy stan pacjenta jest ciężki, ma on problemy z oddychaniem lub konieczne jest wykorzystanie respiratora.

Back to top
Skip to content