Odra – informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego

Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych. Wirus odry przenoszony jest drogą powietrzno-kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Pierwszym objawem tej choroby jest wysoka gorączka. W początkowej fazie mogą wystąpić objawy ostrego nieżytu górnych dróg oddechowych, tj. katar, kaszel, zapalenie spojówek ze światłowstrętem oraz małe plamki po wewnętrznej stronie policzków i na języku. Po kilku dniach na twarzy i karku pojawia się plamisto-grudkowa wysypka, która następnie rozprzestrzenia się na tułów, ręce i nogi. Wysypka utrzymuje się do 7 dni, a potem ustępuje, pozostawiając brunatne przebarwienia i delikatne złuszczanie naskórka.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od początku 2018 roku do 31 października odnotowano w całej Polsce 144 zachorowania na odrę  (w analogicznym okresie roku 2017 stwierdzono 59 przypadków). Jednocześnie informujemy, że w analizowanym okresie  na terenie powiatu łęczyckiego nie odnotowano żadnych zachorowań na odrę.

Najlepszą ochroną przed odrą są szczepienia. Więcej informacji na ten temat można uzyskać                 na portalu Szczepienia.info http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/odra/

Poniżej udostępniamy link do komunikatu GIS w sprawie zachorowań na odrę:

https://gis.gov.pl/zdrowie/komunikat-glownego-inspektora-sanitarnego-w-sprawie-przypadkow-odry-na-swiecie-i-w-kraj

Państwowy Powiatowy
Inspektora Sanitarnego w Łęczycy
Daria Kondak

Back to top