Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Światowy Dzień Walki z AIDS

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Liczne kampanie i akcje odbywające się w tym czasie mają upowszechniać wiedzę o wirusie i chorobie. Światowy Dzień Walki z AIDS to okazja, by rozważyć przebadanie się na obecność wirusa HIV.

Niestety, wiele osób wciąż myśli, że HIV i AIDS ich nie dotyczy. W powszechnym mniemaniu ta choroba dotyka tylko tych, którzy biorą narkotyki i mają wielu partnerów seksualnych. To prawda,  że te czynniki zwiększają ryzyko zakażenia HIV, jednak może się do zdarzyć każdemu z nas – nie musimy być tego świadomi. Pech, chwilowa nieostrożność, niewiedza. Przyczyn jest wiele, dlatego powinniśmy robić badanie na HIV/AIDS regularnie i bez skrępowania.

To, że nie zrobimy badania, nie spowoduje, że choroba „przejdzie”. HIV nie przechodzi. Część chorych woli nie wiedzieć o tym, że są nosicielami wirusa, ponieważ paraliżuje ich strach. Niesłusznie. Im wcześniej zdiagnozuje się nosicielstwo HIV, tym wcześniej można będzie się znaleźć pod opieką lekarza i zacząć przyjmować leki. Są one refundowane przez NFZ, regularnie przyjmowane, przynoszą świetne efekty. W większych polskich miastach działają Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD), w których można zrobić bezpłatne i anonimowe badanie na obecność HIV, a także zasięgnąć rady specjalisty. W załączeniu przesyłamy wykaz punktów PKD w Polsce.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy  

Back to top