Tydzień dla serca

Serce, czyli sedno życia…
W Polsce w dniach 17–24 kwietnia obchodzony jest Tydzień dla Serca, podkreślający olbrzymią rolę zdrowej zbilansowanej diety i aktywnego stylu życia w profilaktyce chorób układu krążenia.

Choroby układu krążenia to największe zagrożenie życia Polaków. Zgodnie z raportem „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2018, były one odpowiedzialne w 2016 r. za 43,3% ogółu zgonów. Główne czynniki ryzyka chorób układu krążenia to: nadwaga i otyłość, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta, mała aktywność fizyczna.

Jak zadbać o zdrowe serce? Wskazana jest odpowiednia dieta – zamieniająca czerwone mięso na drób i ryby, bogata w warzywa i owoce, ograniczająca spożycie cukrów prostych i soli kuchennej. Warto wyeliminować palenie tytoniu i picie alkoholu. Pamiętajmy o regularnej aktywności fizycznej (zaleca się przynajmniej 30-min. spacer dziennie). Powinniśmy też systematycznie kontrolować ciśnienie krwi oraz poziom cukru i cholesterolu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy
Daria Kondak

Back to top