Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Marsz Milczenia w środku Polski

W 2021 roku Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych przypada na 21 listopada (niedziela). Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych to święto ustanowione przez ONZ w 2005 roku na trzecią niedzielę listopada. Dzień stał się ważnym narzędziem w globalnych wysiłkach na rzecz zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych. Stwarza okazję do zwrócenia uwagi na ogromną skalę dewastacji emocjonalnej i ekonomicznej spowodowanej wypadkami drogowymi oraz do uznania cierpienia ofiar wypadków drogowych oraz pracy służb wsparcia i ratownictwa.
Dbając o bezpieczeństwo na drogach oraz solidaryzując się z ofiarami wypadków komunikacyjnych policjanci niejednokrotnie apelują o ostrożność i rozwagę. W okresie jesiennym jest bardzo zmienna pogoda. Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze, tak byśmy szczęśliwie dojechali do celu.

W tym roku Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Gminie Piątek obchodzono w piątek 19 listopada 2021r. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku wraz z Urzędem Miejskim w Piątku, KPP w Łęczycy i Posterunkiem Policji w Piątku do współpracy zaprosili: Strażaków OSP Piątek, Gminne Przedszkole im. Jana Pawła II w Piątku, ZSMR im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Piątku. W spotkaniu uczestniczyli także Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, przedstawiciele WORD O/ Skierniewice oraz media.

W dniu 19 listopada o godzinie 10.15 odbył się Marsz Milczenia. Wszyscy uczestnicy Marszu Milczenia (uczniowie, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, rodzice, goście) ubrani byli w odblaskowe kamizelki i w asyście Policji maszerowali na piątkowski Rynek. Przy Geometrycznym środku Polski wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku – pani Krystyna Grabowska

Pani Dyrektor podziękowała za wspieranie inicjatyw szkoły i wspólne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach w naszej Małej Ojczyźnie.

Piesi i rowerzyści, pamiętajcie o odblaskach, pamiętajcie o kamizelkach odblaskowych – o tej porze roku szybko robi się ciemno, ponuro. Będziecie widoczni, a widoczny to zawsze bezpieczny – podkreśliła i zaapelowała pani dyrektor szkoły Krystyna Grabowska.

Następnie głos zabrał Burmistrz Piątku – Krzysztof Lisiecki. Witając zebranych uczestników działania, zaapelował  o właściwe zachowania na drodze, o noszenie odblasków i właściwą postawę obywatelską w trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach. Z kolei KPP w Łęczycy st. asp. M. Kowalski podkreślił w swoim wystąpieniu ważność działania – Marszu Milczenia i zachęcił wszystkich do noszenia odblasków, które tego dnia można było otrzymać od łęczyckich policjantów. Głos zabrał też przedstawiciel WORD O/ Skierniewice gratulując pomysłu na takie inicjatywy i zachęcając do noszenia odblasków, by być widocznym na drodze. Następnie młodzież z piątkowskiej podstawówki pod kierunkiem p. A. Psiurskiej – Wujcik zaprezentowała pokaz mody z odblaskiem w drodze, o poranku i zmierzchu pt. „Moda na Bezpieczeństwo w Środku Polski”. Uczniowie otrzymali gromkie brawa i pochwały od obserwatorów zajścia.

Na zakończenie spotkania przy Geometrycznym środku Polski Burmistrz Piątku – Krzysztof  Lisiecki, przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Gorący, oficer prasowy KPP w Łęczycy Mariusz Kowalski i dyrektor szkoły Krystyna Grabowska dokonali ceremonii wręczenia nagród dla laureatów konkursów ph.„WIDOCZNI – BEZPIECZNI”, które odbyły się w okresie 02 – 08.11.2021r.:

Konkurs plastyczny nt. „Widoczni – Bezpieczni”:
w kat. klas I – III
I miejsce – Nowakowska Amelia kl. III b
II miejsce – Wujcik Maja kl. III b
III miejsce – Podstawska Liliana kl. II b
Wyróżnienie – Szczepaniak Oskar kl. II b
w kat. klas IV – VI:
I miejsce – Skopiak Pola kl. V b
II miejsce – Pałczyński Bartłomiej kl. V a
III miejsce – Rowiński Maciej kl. IV b
Wyróżnienie – Cybulski Bartłomiej kl. VI b
w kat. klas VII – VIII:
I miejsce – Jątczak Małgorzata kl. VIII a
II miejsce – Pakuła Daria kl. VII a
II miejsce – Rosińska Aleksandra kl. VII a

Konkurs literacki na wiersz, hasło nt. „Widoczni – Bezpieczni”:
I miejsce – Jątczak Małgorzata kl. VIII a
II miejsce – Frankiewicz Szymon kl. VI b

Konkurs informatyczny – graficzny na ulotkę promującą p/h „Świeć Przykładem”:
w kat. klas: VI – VIII:
I miejsce – Królak Antonika kl. VI a
I miejsce – Frątczak Joanna kl. VI b

Laureaci oprócz dyplomów otrzymali piękne nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców w Piątku, przedstawiciela firmy „Odnowa”, policję KPP w Łęczycy i przedstawicieli WORD-u.
Grupa młodzieży szkolnej, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką Marii Sobieraj i Elżbiety Kucharskiej zapaliła, na pobliskim cmentarzu parafialnym, znicze na grobach tragicznie zmarłych w wypadkach drogowych z terenu Gminy Piątek.

Trzy zespoły składające się z przedstawicieli uczniów, nauczycieli i policjantów wręczali kierowcom pojazdów ulotki i plakietki z hasłami „Świeć Przykładem”.

Organizatorzy składają podziękowanie dla wszystkich uczestników i współorganizatorów obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

tekst: SP w Piątku

 

Back to top
Translate/перекладати »
Skip to content