Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Wielka Sobota w kościele pw. Św. Trójcy w Piątku

Wielka Sobota, to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, a zarazem trzeci i ostatni dzień Triduum Paschalnego, tuż przed Niedzielą Wielkanocną. W Kościele Katolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa.
Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w przygotowanej specjalnie na tę okazję kaplicy symbolizującej grób Chrystusa. Jak zawsze przy Grobie Pańskim w kościele p.w. Św. Trójcy w Piątku czuwają strażacy z gminnych jednostek OSP.

Tradycyjnie w Wielką Sobotę dokonywany jest też obrzęd poświęcenia pokarmów spożywanych następnie podczas śniadania w Niedzielę Wielkanocną. Święcenie pokarmów wielkanocnych jest jedną z najbardziej uroczystych tradycji wielkanocnych, praktykowaną przez wiele pokoleń.

Skip to content