Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

W podziękowaniu za plony. Dożynki gminno-parafialne w Ciechosławicach

W niedzielę, 25 sierpnia w Ciechosławicach odbyły się gminno-parafialne uroczystości dożynkowe Gminy Piątek.  Na ołtarzu Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Ciechosławicach rolnicy gminy Piątek od lat składają w ofierze trud swojej pracy na roli i dziękują za plony.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczął korowód dożynkowy. Delegacje poszczególnych sołectw złożyły u stóp ołtarza piękne wieńce dożynkowe, kosze dorodnych warzyw i owoców oraz pachnące chleby upieczone z mąki pochodzącej z ziarna zebranego podczas tegorocznych żniw.
Gospodarzami tegorocznych dożynek w gminie Piątek było sołectwo Balków, które przygotowało także główny wieniec dożynkowy. Grażyna Grzelak i Paweł Bartczak, starostowie tegorocznego Święta Plonów, wspominając o tradycji, wierze, przywiązaniu do ziemi, rolniczej pracy i trudnościach, z jakimi przyszło w tym roku zmierzyć się rolnikom z Gminy Piątek, przekazali na ręce Księdza Dziekana Stanisława Poniatowskiego i Wójta Gminy Krzysztofa Lisieckiego dorodny dożynkowy bochen chleba, prosząc o jego sprawiedliwy podział.

Pomimo, że tegoroczne Święto Plonów w gminie Piątek odbywało się tego samego dnia co dożynki wojewódzkie, nabożeństwo dziękczynne w ciechosławickim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej skupiło na gminnych uroczystościach bardzo dużo mieszkańców.  Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła w tym roku orkiestra OSP Piątek.

Słowa uznania i gratulacje kierujemy do sołectw i autorów poszczególnych wieńców, którzy po raz kolejny wykazali się niezwykłą pomysłowością i kunsztem wykonanych wieńców. Jak zawsze wieńce zachwycały precyzją wykonania, bogactwem barw i nietuzinkową formą.

Wystąpienie Starostów Dożynek

List Posła na Sejm RP Pawła Bejdy
List Posła na Sejm RP Marka Matuszewskiego
List Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego Zbigniewa Linkowskiego

Back to top
Skip to content