Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

W podziękowaniu za plony. Dożynki gminno-parafialne w Ciechosławicach

W niedzielę, 25 sierpnia w Ciechosławicach odbyły się gminno-parafialne uroczystości dożynkowe Gminy Piątek.  Na ołtarzu Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Ciechosławicach rolnicy gminy Piątek od lat składają w ofierze trud swojej pracy na roli i dziękują za plony.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczął korowód dożynkowy. Delegacje poszczególnych sołectw złożyły u stóp ołtarza piękne wieńce dożynkowe, kosze dorodnych warzyw i owoców oraz pachnące chleby upieczone z mąki pochodzącej z ziarna zebranego podczas tegorocznych żniw.
Gospodarzami tegorocznych dożynek w gminie Piątek było sołectwo Balków, które przygotowało także główny wieniec dożynkowy. Grażyna Grzelak i Paweł Bartczak, starostowie tegorocznego Święta Plonów, wspominając o tradycji, wierze, przywiązaniu do ziemi, rolniczej pracy i trudnościach, z jakimi przyszło w tym roku zmierzyć się rolnikom z Gminy Piątek, przekazali na ręce Księdza Dziekana Stanisława Poniatowskiego i Wójta Gminy Krzysztofa Lisieckiego dorodny dożynkowy bochen chleba, prosząc o jego sprawiedliwy podział.

Pomimo, że tegoroczne Święto Plonów w gminie Piątek odbywało się tego samego dnia co dożynki wojewódzkie, nabożeństwo dziękczynne w ciechosławickim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej skupiło na gminnych uroczystościach bardzo dużo mieszkańców.  Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła w tym roku orkiestra OSP Piątek.

Słowa uznania i gratulacje kierujemy do sołectw i autorów poszczególnych wieńców, którzy po raz kolejny wykazali się niezwykłą pomysłowością i kunsztem wykonanych wieńców. Jak zawsze wieńce zachwycały precyzją wykonania, bogactwem barw i nietuzinkową formą.

Wystąpienie Starostów Dożynek

List Posła na Sejm RP Pawła Bejdy
List Posła na Sejm RP Marka Matuszewskiego
List Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego Zbigniewa Linkowskiego

Skip to content