Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Dzień Nowalijki jest już pełnoletni

W niedzielę, 2 czerwca w Piątku odbył się Dzień Nowalijki. Święto stało się pełnoletnie – była to już 18 edycja tego popularnego  festynu promującego rolnictwo Gminy Piątek.

Festyn rozpoczął się o godzinie 15. Oficjalnego otwarcia Dnia Nowalijki dokonała Burmistrz Anna Matusiak w towarzystwie radnych Rady Miejskiej w Piątku. Imprezę poprowadził znany prezenter – Maciej Smoliński. Partnerem wydarzenia było Województwo Łódzkie.

Po ogłoszeniu konkursów: na największa kapustę i największego kalafiora oraz konkursu kulinarnego nowalijkową sceną zawładnęli najmłodsi – dzieci z Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku. Po przedszkolakach z przygotowanym na festyn programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie oraz Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku. Występy najmłodszych skupiły pod sceną wielu widzów, którzy gromkimi brawami nagradzali występy milusińskich.

Tradycyjnie ogromną popularnością wśród gości festynu cieszyły się stoiska przygotowane przez działające na terenie naszej gminy stowarzyszenia, fundacje i Koła Gospodyń Wiejskich (Fundacja Zielony Piątek, Aktywne Panie z Pokrzywnicy, Stowarzyszenie Kobiet Geometrycznego Środka Polski, Towarzystwo Miłośników Piątku i Okolic, Stowarzyszenie Razem dla Balkowa, Stowarzyszenie Kobiet w Konarzewie, KGW Janków, KGW „Magnolia, ZSMR w Piątku) , które serwowały lokalne pyszności. Gościnnie wystawiło się także KGW Ambrozja z Ambrożewa. Każdy mógł spróbować specjałów przygotowanych na bazie lokalnych nowalijek. Podczas Dnia Nowalijki nie mogło zabraknąć królowej nowalijek – młodej kapusty na gorąco. Podobnie jak przed rokiem danie to przygotowało i serwowało Koło Gospodyń Wiejskich „Magnolia” z Orenic. Zawartość ogromnego kotła kapusty topniała szybko, ponieważ amatorów wybornego, pełnego witamin dania było wielu.

Od początku festynu oblężona była strefa zabaw, z której dzieci mogły korzystać bezpłatnie do godz. 20. Dmuchane zamki, karuzela, zjeżdżalnie, gry i trampoliny dostarczyły wiele zabawy i radości dzieciom. Najmłodsi uczestnicy festynu chętnie uczestniczyli także w konkursach firmy Ceva Logistics i Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie. Na zwycięzców poszczególnych zmagań czekały atrakcyjne nagrody. Jak zawsze na festynie nie zabrakło strefy handlowo-gastronomicznej z zabawkami, upominkami, lodami, napojami i innymi artykułami. Były też stoiska promocyjne firm związanych z rolnictwem, KRUSu, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Łęczycy oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piątku, gdzie m.in. można było złożyć wniosek o wydanie Karty Seniora. Nie zabrakło również strażaków. Wśród gości odwiedzających festyn znaleźli się m.in. poseł Waldemar Buda i poseł Piotr Polak.

Tuż po godzinie 17 miało miejsce ogłoszenie wyników dwóch zakończonych już konkursów. Jako pierwszych nagrodzono laureatów konkursu firmy Ceva Logistics. Sterowane radiowo modele wózków widłowych sprawiły wiele radości. Następnie ogłoszono wyniki konkursu kulinarnego. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie, ponieważ wszystkie zgłoszone do rywalizacji potrawy były wyjątkowo pyszne i atrakcyjnie podane. Pierwsze miejsce zdobyły – Aktywne Panie z Pokrzywnicy za krokiety z młodą kapustą – nagroda voucher na 1500 zł ufundowany przez Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie. II miejsce przyznano dla KGW Janków za warzywny Miszmasz. Nagrodą był voucher 1000 zł od Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie. Na podium znalazło się również danie przygotowane przez członków Towarzystwa Miłośników Piątku i okolic, którzy za warzywną wariację kalafior i botwinka odebrali voucher o wartości 500 zł ufundowany przez Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie.

Następnie sceną zawładnęła grupa Drugi Tydzień, która zafundowała widowni dynamicznie wykonaną składankę przebojów. Znane i lubiane hity porwały widownie do zabawy i dopiero po kilku bisach zespół mógł opuścić scenę.

Po muzycznej uczcie na scenie pojawiła się komisja konkursowa tradycyjnych podczas Dnia Nowalijki konkursów na największą kapustę i największego kalafiora.

W konkursie na największą kapustę zwyciężyła pani Magdalena Kmieciak. Zgłoszona do konkursu kapusta wyhodowana przez panią Magdę ważyła 11,11 kg. W nagrodę zwyciężczyni otrzymała: ufundowany przez Burmistrza i Radę Miejską w Piątku voucher o wartości 1500 zł, opryskiwacz ufundowany przez Sklep ogrodniczy Marek Szymczak z Piątku oraz zestaw preparatów do uprawy roślin ufundowany przez firmę Agrarius.
Nieco  mniejszą kapustę (10,70 kg) zgłosił do konkursu pan Krzysztof Stencel, który zajął II miejsce w konkursie i otrzymał: myjkę wysokociśnieniową ufundowaną przez Centrum Budowlane Patrimex i piłę akumulatorową ufundowaną przez Starostę Łęczyckiego. Miejsce na najniższym stopniu podium z kapustą o wadze 7,63 kg zapewniła sobie pani Sławomira Góral. Jako nagrodę pani Sławomira otrzymała wkrętarko-wiertarkę ufundowaną przez Centrum Budowlane Patrimex oraz siewnik ogrodowy ufundowany przez Sklep ogrodniczy i skład opału w Giecznie. Wszyscy nagrodzeni otrzymali także zestawy upominków od firmy Bejo Poland.

W konkursie na największego kalafiora nagrody w postaci voucherów ufundował Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie. Pierwsze miejsce wywalczył pan Dawid Błaszczyk, który do konkursu zgłosił kalafiora o obwodzie 83 cm. W nagrodę pan Mariusz otrzymał voucher o wartości 1500 zł oraz zestaw preparatów do uprawy roślin ufundowany przez firmę Agrarius. Drugie miejsce nagrodzone voucherem o wartości 1000 zł i ogrodowym siewnikiem nawozów ufundowanym prze Sklep ogrodniczy i skład opału w Giecznie przypadło panu Stanisławowi Marszałkowskiemu za kalafiora o obwodzie 81 cm. Na podium konkursu stanął również pan Mariusz Błachowicz, który wyhodował kalafiora o obwodzie 77 cm. W nagrodę Pan Mariusz otrzymał voucher o wartości 500 zł. Wszyscy nagrodzeni otrzymali także zestawy upominkowe od firmy Bejo Poland.

Konkurs na największą kapustę i największego kalafiora przeprowadzony został przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach i radnych Rady Miejskiej w Piątku.

Po ogłoszeniu wyników konkursu na nowalijkowej scenie wystąpiła gwiazda wieczoru – Maciej Siegieńczuk, który uraczył publiczność porcją swoich największych przebojów. Znane i lubiane hity tego wykonawcy porwały widownię do tańca i wspólnego śpiewania.  Jeden z liderów muzyki disco polo na zakończenie konkursu rozdał wśród publiczności wiele plakatów i autografów.

Blok muzycznych występów zakończył koncert w wykonaniu łęczyckiej solistki Ewy Olczak. Rozbawiona przez panią Ewę publiczność nie ustawała w tańcu do zakończenie zabawy, którą poprowadził DJ Cherry.

Nad bezpieczeństwem uczestników festynu czuwała Agencja Ochrony Professional Security z Łodzi, Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy i Posterunku Policji w Piątku oraz druhowie z OSP Piątek.

Organizatorzy 18. Dnia Nowalijki w Piątku – Burmistrz Piątku i Rada Miejska w Piątku składają serdeczne podziękowania sponsorom, partnerom wydarzenia, wystawcom i uczestnikom festynu za wsparcie organizacyjne, ufundowanie nagród, przeprowadzenie konkursów oraz wspólną zabawę.  

 

Skip to content