Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Europejski Tydzień Szczepień

Ludzkie możliwości: Ratowanie życia poprzez szczepienia Globalna akcja szczepień w drugiej połowie XX wieku jest jednym z największych osiągnięć ludzkości. Kampanie szczepień pozwoliły nam wyeliminować ospę prawdziwą, prawie pokonać polio i zapewnić przeżycie i rozwój większej liczby dzieci niż kiedykolwiek wcześniej.
Europejski Tydzień Szczepień, ma na celu zwrócenie uwagi na wspólne działania niezbędne do ochrony ludzi przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. W tym roku obchodzimy 50 – lecie Podstawowego Programu Szczepień.
W ciągu zaledwie 5 dekad przeszliśmy od świata, w którym śmierć dziecka była czymś, czego obawiało się wielu rodziców, do świata, w którym każde dziecko – jeśli zostanie zaszczepione – ma szansę przeżyć i rozwijać się. Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu. Do niedawna szczepienia w świadomości społecznej dotyczyły
głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony,
jak szczepienia przeciw krztuścowi, Covid-19, pneumokokom, półpaścowi (dla dorosłych) czy RSV.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy zachęca do zapoznania się z materiałami dot. obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień oraz do aktywnego uczestnictwa w obchodach poprzez promowanie idei Europejskiego Tygodnia Szczepień.

Materiały edukacyjne można pozyskać ze stron internetowych:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/,
https://who.canto.global/v/WorldImmunizationWeek/landing?viewIndex=0,
https://medfake.pl/, https://www.ecdc.europa.eu/en,
https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/europejski-tydzien-szczepien-2024-punktkonsultacyjny-
i-infolinia-wsse-w-lodzi

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Łęczycy
Daria Kondak

Skip to content