Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Gminno-parafialne dożynki w Ciechosławicach

W niedzielę, 29 sierpnia w Ciechosławicach uroczyście obchodzono gminno-parafialne Święto Plonów 2021. Głównym punktem uroczystości dożynkowych była Msza Św. przed kościołem pw. Matki Bożej Łaskawej, którą w intencji rolników odprawił ksiądz prałat Stanisław Poniatowski.

Rolnicze Święto rozpoczął korowód dożynkowy. Delegacje poszczególnych sołectw złożyły u stóp ołtarza wspaniałe wieńce dożynkowe, kosze dorodnych warzyw i owoców oraz pachnące chleby, które zgodnie z tradycją upieczone zostały z mąki pochodzącej  z  ziarna,  z tegorocznych żniw. W stronę sołectw oraz wykonawców poszczególnych wieńców kierujemy słowa uznania i gratulacje. Wieńce, jak zawsze były wspaniałe i cieszyły oko niezwykłą pomysłowością, bogactwem barw, doborem użytych do ich wyplecenie zbóż, ziół i kwiatów oraz kunsztem i precyzją wykonania. Dziękujemy za kultywowanie tej przepięknej tradycji wyplatania wieńców, bez których trudno wyobrazić sobie dożynki.

W tym roku główny wieniec dożynkowy przygotowało sołectwo Janowice-Janówek. Danuta Adamiak i Dariusz Jóźwiak starostowie tegorocznych dożynek, wspominając o trudnościach, z jakimi przyszło w tym roku zmierzyć się rolnikom z Gminy Piątek, przekazali na ręce Księdza Prałata i Burmistrza dorodny dożynkowy bochen chleba, prosząc o jego sprawiedliwy podział.

– ?Wysokie, w porównaniu do poprzednich lat, ceny za niektóre nasze produkty, nie cieszą nas, gdy zestawimy je z cenami paliwa, nawozów, środków ochrony roślin, maszyn rolniczych, czy materiałów budowlanych. Galopujące ich ceny zapowiadają drożyznę i zabierają nam wypracowany zysk? ? mówił Dariusz Jóźwiak, starosta tegorocznych dożynek.  ? (…)?Polski Rolnik z Bożą pomocą wyżywi nie tylko nas Polaków, ale zostanie jeszcze sporo na eksport. Prosimy tylko, by nam w tym nie przeszkadzano? ? podsumował swoje wystąpienie starosta dożynek.

W uroczystościach wzięło udział wiele osób. Wśród uczestników rolniczego święta w Ciechosławicach obecni byli Parlamentarzyści, Radni Powiatu Łęczyckiego, Radni Rady Miejskiej w Piątku, Sołtysi oraz wielu mieszkańców naszej gminy.

Burmistrz Krzysztof Lisiecki gorąco podziękował rolnikom za plony oraz pogratulował dobrze wykonanej pracy, która w tym roku wykonywana była w ciężkich warunkach będących skutkiem niekorzystnych warunków atmosferycznych .  Za tegoroczne plony słowa podziękowania skierował do rolników również Marek Matuszewski, Poseł na Sejm.
Uroczystości dożynkowe zakończyła procesja eucharystyczna wokół ciechosławickiego sanktuarium oraz tradycyjne dzielenie dożynkowych chlebów.
Oprawę muzyczną uroczystości dożynkowych w Gminie Piątek zapewniła Kapela Szymona z Łowicza.

Skip to content