Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Gminno-Parafialne Dożynki w Gminie Piątek

W niedzielę, 30 sierpnia w Ciechosławicach uroczyście obchodzono Święto Plonów 2020. Gminno-Parafialne uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej, którą w intencji rolników odprawił ksiądz dziekan  Stanisław  Poniatowski.

Tradycyjnie Święto plonów rozpoczął korowód dożynkowy, poprowadzony przez ludową Kapelę Szymona z Łowicza. Jako pierwsi kroczyli gospodarze tegorocznych dożynek rolnicy z sołectwa Goślub Pierwszy, Goślub Drugi i Goślub Osada ze starostami dożynek: p. Moniką Gierańczyk i p. Janem Wieczorkiem.

Delegacje poszczególnych sołectw złożyły u stóp ołtarza piękne wieńce dożynkowe, kosze dorodnych warzyw i owoców oraz pachnące chleby upieczone z mąki pochodzącej z ziarna, z tegorocznych żniw.

Gratulacje i słowa uznania kierujemy do sołectw i autorów poszczególnych wieńców, którzy jak zawsze wykazali się niezwykłą pomysłowością i precyzją wykonanych wieńców. Tegoroczne wieńce i kosze dożynkowe, zachwycały kunsztem wykonania, bogactwem barw i wyszukanym  kształtem.

Po raz pierwszy wystąpienie starostów dożynek miało charakter wiersza, którego strofy mówiły o trudzie rolniczej pracy, zawierały podziękowanie za plony i prośbę o sprawiedliwy podział chleba.

Przychodzimy dzisiaj w pięknym korowodzie,
bo dożynki są raz w roku, nie na co dzień.
Goślub Pierwszy, Drugi i Osada,
pokłon Pani Ciechosławickiej składa.

Przynosimy wieniec z kłosów ręcznie upleciony,
a także bochen chleba w piecu upieczony.
To symbole naszej pracy i naszego trudu,
bo to zboże życia dla całego ludu.

Każdy rolnik w pracę wkłada swoje serce,
aby plon osiągnąć, natrudzić się wiele.
Znojną pracą, uporem i wytrwałością
pokonują cierpliwie te trudności.

Rolnik z przyrodą się musi zmierzyć,
w swoje siły i możliwości uwierzyć.
Chleb podstawą jest do życia,
bez jedzenia nie ma bycia.

A po żniwach, jak mówi obyczaj stary,
przynosimy aby poświęcić te dary.
Matce Bożej Łaskawej dziękować
u stóp jej hołdy składać i plon zebrany darować.

Wszyscy razem Matkę Bożą błagajmy,
swój los w jej ręce oddajmy.
Otaczaj nas swą łaską i sercem,
Jesteśmy Ci za to wdzięczni wielce.

Kłaniamy się Tobie
wszyscy, w każdej osobie.
Błogosław pola, łąki i lasy,
pamiętaj o nas po wsze czasy.

A Wam Proboszczu i Burmistrzu jako gospodarzom
darujemy ten chleb, niech się darzy.
Dzielcie go sprawiedliwie i dokładnie,
niech okruszek nawet nie spadnie.

Nie zapomnijcie o nikim,
starcu, dziecku, rolniku.
Niech nikomu nie braknie chleba,
By naszą Gminę omijała bieda.

Proboszczu i Burmistrzu mili
prosimy byście o rolnikach nie zapomnieli.
Razem dźwigajmy trudy życia codziennego,
i zaznali tylko dnia spokojnego.

W uroczystościach wzięło udział wiele osób. Wśród uczestników rolniczego święta w Ciechosławicach obecni byli Parlamentarzyści, Radni Powiatu Łęczyckiego, Radni Rady Miejskiej w Piątku, Sołtysi oraz wielu  mieszkańców  naszej  gminy.

Burmistrz Krzysztof Lisiecki wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej ? Urszulą Kacperską gorąco podziękowali rolnikom za tegoroczne plony. Pogratulowali dobrze wykonanej pracy w trudnych czasach pandemii, podkreślając, że w przeciwieństwie do wielu innych zawodów, rolnik nie mógł pracować zdalnie, za co w szczególności zasługuje na szacunek i uznanie.
Słowa podziękowania dla rolników złożył również Poseł Marek Matuszewski i Wicestarosta  Powiatu Łęczyckiego ? Wojciech Zdziarski.

Uroczystościom dożynkowym towarzyszył konkurs na najpiękniejszy wieniec. Jury, w którym zasiadali sołtysi z Gminy Piątek, jednogłośnie za najpiękniejszy uznali  główny wieniec tegorocznych dożynek wykonany przez sołectwo Goślub.  Wieniec ten wraz z delegacją rolników z Goślubia będzie reprezentował powiat łęczycki na dożynkach wojewódzkich, które odbędą się 20 września w Uniejowie.

Uroczyste nabożeństwo dożynkowe zakończyła procesja eucharystyczna wokół ciechosławickiego sanktuarium oraz tradycyjne dzielenie dożynkowych chlebów.

 

 

Skip to content