Gminno-Parafialne Dożynki w Gminie Piątek
W niedzielę, 30 sierpnia w Ciechosławicach uroczyście obchodzono Święto Plonów 2020. Gminno-Parafialne uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej, którą w intencji rolników odprawił ksiądz dziekan Stanisław Poniatowski.
Tradycyjnie Święto plonów rozpoczął korowód dożynkowy, poprowadzony przez ludową Kapelę Szymona z Łowicza. Jako pierwsi kroczyli gospodarze tegorocznych dożynek rolnicy z sołectwa Goślub Pierwszy, Goślub Drugi i Goślub Osada ze starostami dożynek: p. Moniką Gierańczyk i p. Janem Wieczorkiem.
Delegacje poszczególnych sołectw złożyły u stóp ołtarza piękne wieńce dożynkowe, kosze dorodnych warzyw i owoców oraz pachnące chleby upieczone z mąki pochodzącej z ziarna, z tegorocznych żniw.
Gratulacje i słowa uznania kierujemy do sołectw i autorów poszczególnych wieńców, którzy jak zawsze wykazali się niezwykłą pomysłowością i precyzją wykonanych wieńców. Tegoroczne wieńce i kosze dożynkowe, zachwycały kunsztem wykonania, bogactwem barw i wyszukanym kształtem.
Po raz pierwszy wystąpienie starostów dożynek miało charakter wiersza, którego strofy mówiły o trudzie rolniczej pracy, zawierały podziękowanie za plony i prośbę o sprawiedliwy podział chleba.
Przychodzimy dzisiaj w pięknym korowodzie,
bo dożynki są raz w roku, nie na co dzień.
Goślub Pierwszy, Drugi i Osada,
pokłon Pani Ciechosławickiej składa.
Przynosimy wieniec z kłosów ręcznie upleciony,
a także bochen chleba w piecu upieczony.
To symbole naszej pracy i naszego trudu,
bo to zboże życia dla całego ludu.
Każdy rolnik w pracę wkłada swoje serce,
aby plon osiągnąć, natrudzić się wiele.
Znojną pracą, uporem i wytrwałością
pokonują cierpliwie te trudności.
Rolnik z przyrodą się musi zmierzyć,
w swoje siły i możliwości uwierzyć.
Chleb podstawą jest do życia,
bez jedzenia nie ma bycia.
A po żniwach, jak mówi obyczaj stary,
przynosimy aby poświęcić te dary.
Matce Bożej Łaskawej dziękować
u stóp jej hołdy składać i plon zebrany darować.
Wszyscy razem Matkę Bożą błagajmy,
swój los w jej ręce oddajmy.
Otaczaj nas swą łaską i sercem,
Jesteśmy Ci za to wdzięczni wielce.
Kłaniamy się Tobie
wszyscy, w każdej osobie.
Błogosław pola, łąki i lasy,
pamiętaj o nas po wsze czasy.
A Wam Proboszczu i Burmistrzu jako gospodarzom
darujemy ten chleb, niech się darzy.
Dzielcie go sprawiedliwie i dokładnie,
niech okruszek nawet nie spadnie.
Nie zapomnijcie o nikim,
starcu, dziecku, rolniku.
Niech nikomu nie braknie chleba,
By naszą Gminę omijała bieda.
Proboszczu i Burmistrzu mili
prosimy byście o rolnikach nie zapomnieli.
Razem dźwigajmy trudy życia codziennego,
i zaznali tylko dnia spokojnego.
W uroczystościach wzięło udział wiele osób. Wśród uczestników rolniczego święta w Ciechosławicach obecni byli Parlamentarzyści, Radni Powiatu Łęczyckiego, Radni Rady Miejskiej w Piątku, Sołtysi oraz wielu mieszkańców naszej gminy.
Burmistrz Krzysztof Lisiecki wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej ? Urszulą Kacperską gorąco podziękowali rolnikom za tegoroczne plony. Pogratulowali dobrze wykonanej pracy w trudnych czasach pandemii, podkreślając, że w przeciwieństwie do wielu innych zawodów, rolnik nie mógł pracować zdalnie, za co w szczególności zasługuje na szacunek i uznanie.
Słowa podziękowania dla rolników złożył również Poseł Marek Matuszewski i Wicestarosta Powiatu Łęczyckiego ? Wojciech Zdziarski.
Uroczystościom dożynkowym towarzyszył konkurs na najpiękniejszy wieniec. Jury, w którym zasiadali sołtysi z Gminy Piątek, jednogłośnie za najpiękniejszy uznali główny wieniec tegorocznych dożynek wykonany przez sołectwo Goślub. Wieniec ten wraz z delegacją rolników z Goślubia będzie reprezentował powiat łęczycki na dożynkach wojewódzkich, które odbędą się 20 września w Uniejowie.
Uroczyste nabożeństwo dożynkowe zakończyła procesja eucharystyczna wokół ciechosławickiego sanktuarium oraz tradycyjne dzielenie dożynkowych chlebów.