Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

GOK w Piątku zaprasza na dwie wystawy

Gminny Ośrodek Kultury wraz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych zapraszają na dwie wystawę, które w najbliższym czasie zostaną zaprezentowane w Piątku.

Pierwsza nich to wystawa plenerowa „Wojskowy zwierzyniec – zwierzęta w historii wojskowości”. Bedzie można ją oglądać od 3 do 17 października na skwerze przy Geometrycznym środku Polski. Wystawa obejmie cztery działy:

Pierwszy dział zwierzęta w historii wojskowości (wprowadzenie do tematu ? 4 plansze) ? na tych planszach przedstawiono zarys historii zwierząt pojawiających się w wojsku, jest na nich mowa o słoniach bojowych, koniach, psach, gołębich pocztowych oraz o nietypowych próbach zastosowania zwierząt w wojsku w XX wieku. Na planszach pojawiają się również ciekawostki, jak historia pewnej niesfornej świnki czy losy szeregowego Jackie (pawiana), który wspierał żołnierzy podczas walk okopowych w I wojnie światowej.

Drugi dział zwierzęcy przyjaciele polskich żołnierzy (8 plansz) na tych planszach poznamy m.in. Niedźwiedzia Wojtka (niedźwiedź brunatny); Baśkę Murmańską (niedźwiedź polarny, która podczas defilady na placu saskim w 1919 r., podała łapę samemu Józefowi Piłsudskiemu); Kasztankę (koń); Słonia Partyzanta (słoń indyjski podarowany Polsce przez rewolucjonistów wietnamskich w 1955 r.); Psa Smokey (owczarek szkocki ? maskotka 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, czy po prostu ?Psa? (tak swojego psa nazwał Józef Piłsudski).

Trzeci dział zwierzęcy przyjaciele żołnierzy w armiach świata (na zasadzie ciekawostek ? 2 plansze). Na tych planszach historia Nilsa Olava (pingwina w armii Norweskiej), psa Judy (armia Brytyjska), niedźwiedzicy Winnipeg (amia Kanadyjska ? pierwowzór Kubusia Puchatka), czy pechowego kota Oscara.

Czwarty dział zwierzęta na emblematach wojskowych (na zasadzie ciekawostek ? 2 plansze)

Druga wystawa, na którą zapraszamy od 17 października do 21 listopada do Gminnego Ośrodka Kultury, to ekspozycja  „W 100-lecie polskiej flagi”.
W sierpniu 2019 roku obchodziliśmy setną rocznica przyjęcia przez Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej biało-czerwonych barw narodowych, jako symbolu odzyskanej niepodległości, w formie flagi. Rocznica ta stała się doskonałą okazją do zrealizowania wystawy, która opowiada o historii polskiej flagi.
Ekspozycja ma przede wszystkim charakter edukacyjny, więc pojawia się na niej m.in. wątek wyjaśniający, dlaczego polska flaga wygląda tak, a nie inaczej i co z tym wszystkim wspólnego mają zasady heraldyczne.
W tle opowieści o fladze została ukazana także historia używania barw białej i czerwonej w polskiej tradycji. Na wystawie są poruszone wątki poprawnego używania flagi państwowej i barw narodowych, zgodnie z polskim ustawodawstwem. Temat uzupełnia prezentacja najczęstszych błędów związanych z używaniem flagi, które są popełniane przez Polaków.

Zapraszamy!!!

 

Skip to content