Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Kapusta, kalafior i? Maraquja, czyli 14. Dzień Nowalijki w Piątku

W niedzielę 3 czerwca w Piątku miała miejsce 14. edycja Dnia Nowalijki, festynu ? święta promującego lokalnych producentów wczesnych warzyw. Patronat nad imprezą sprawowała firma Prymat.

Pomimo skromnego budżetu, który zrekompensowało ogromne zaangażowanie organizatorów i uczestników w przygotowanie festynu oraz niepewnej, przekropnej aury impreza należała do udanych.  Po uroczystym otwarciu festynu dokonanym przez p. Krzysztofa Lisieckiego – Wójta Gminy Piątek, p. Urszulę Kacperską – Przewodniczącą Rady Gminy i p. Waldemara Borczyńskiego ? Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Piątek  ogłoszono konkursy – na największą kapustę i największego kalafiora, konkurs kulinarny ?Nowalijka z Prymatem? oraz konkurs na najpiękniejszy bukiet warzyw.  Dla zwycięzców konkursów nagrody ufundowali: Wójt i Rada Gminy Piątek, Starostwo Powiatowe w Łęczycy, Bank Spółdzielczy Ziemi Łęczyckiej w Łęczycy, Bank BGŻ BNP PARIBAS ? Oddział w  Łęczycy, firma Prymat, PNOS Ożarów Mazowiecki, firma ?Tabax? z Gieczna oraz Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

Blok programów rozrywkowych rozpoczęli  najmłodsi artyści z Gminy Piątek ? dzieci z Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku.  Występ dzieci przed liczną publicznością nagrodzony został gromkimi brawami oraz pysznymi lodami od organizatorów.
Po przedszkolakach nowalijkową sceną, po raz pierwszy tego dnia, zawładnęła grupa woklano-taneczna Maraquja, która podbiła serca publiczności dynamicznym wykonaniem znanych przebojów, a kolorowe kostiumy tancerek przyprawiały o zawrót głowy.

W tym samym czasie komisje konkursowe oceniały zgłoszone do konkursów potrawy, bukiety warzyw oraz dokonywały pomiarów wagi konkursowych główek kapusty i obwodu kalafiorów. Natomiast firma CEVA Logistics Poland Sp. z o.o. zaprosiła dzieci i dorosłych do udziału w wielkim wyścigu wózków widłowych sterowanych radiowo. Na najlepszych ?operatorów? wózków czekały atrakcyjne nagrody ? zdalnie sterowany wózek widłowy oraz tablet.

W namiotach swoje wyroby prezentowały:  Stowarzyszenie Kobiet w Konarzewie, Stowarzyszenie Janowice-Goślub, KGW Janków,  Stowarzyszenie Kobiet Geometrycznego Środka Polski, Aktywne Panie z Pokrzywnicy, Towarzystwo Miłośników Piątku i Okolic oraz Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku. Wśród wystawców znalazły się również stoiska: PNOS Ożarów Mazowiecki, KRUS Łęczyca, TABAX Gieczno oraz Łęczyckie Koło Pszczelarskie.

Po raz kolejny hitem okazała się potrawa z młodej kapusty serwowana tym razem przez Aktywne Panie z Pokrzywnicy. Na dzieci czekał ufundowany przez organizatorów plac zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami i trampolinami, z którego dzieci korzystały bezpłatnie.  Dla uczestników festynu przygotowanoy też punkty gastronomiczne oraz stoiska handlowe.

Tradycyjnie najwięcej emocji wzbudziło ogłoszenie wyników poszczególnych konkursów oraz wręczenie nagród.

Wyniki konkursu na największą kapustę:
1. Dominik Pawliczak z Pokrzywnicy ? kapusta o wadze 12,3 kg
2. Daniel Grabarczyk z Orszewic- 10,10 kg
3. Krzysztof Stencel z Boguszyc ? 9,7 kg

Wyniki konkursu na największego kalafiora:
1. Ewelina Błachowicz z Pokrzywnicy ? kalafior o obwodzie 82 cm
2. Krzysztof Brzozek z Pokrzywnicy ? 75,5 cm
3. Dominik Pawliczak z Pokrzywnicy ? 74,5 cm
Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Wójt i Rada Gminy Piątek, Starosta Łęczycki, Bank Spółdzielczy Ziemi Łęczyckiej, firma TABAX z Gieczna oraz Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

Już po wręczeniu nagród na największego kalafiora wpłynął protest. Po ponownym przeanalizowaniu wyników jury, uznając protest za zasadny,  postanowiło przyznać drugą równorzędną nagrodę panu Krystianowi Milczarkowi z Czernikowa.

Do konkursu kulinarnego  przystąpiło 8 kół, stowarzyszeń oraz ZSMR w Piątku. Tegoroczne Grand Prix jury przyznało KGW Janków za tartę grzechu wartą. Nagrody dla uczestników konkursu oraz zwycięzcy ufundowała firma Prymat oraz Wójt Gminy Piątek.

Wyniki konkurs na najpiękniejszy bukiet warzyw:
1.  Aktywne Panie z Pokrzywnicy
2. Stowarzyszenie Kobiet z Konarzewa
3. Stowarzyszenie Janowice-Goślub
Nagrody dla zwycięzców ufundowali: PNOS Ożarów Mazowiecki, firma TABAX z Gieczna, Wójt Gminy Piątek oraz Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród zwycięzcom poszczególnych konkursów na scenie po raz drugi w niedzielne popołudnie bawiła grupa Maraquja. Kolejnym sztandarowym punktem nowalijkowego festynu był koncert orkiestry OSP Piątek, który jak zawsze zgromadził liczną publiczność i nagrodzony został gromkimi brawami. Blok występów scenicznych 14. Dnia Nowalijki w Piątku zakończyły dziewczęta z grupy Maraquja, które trzecim tego dnia dynamicznym i barwnym show pożegnały się z publicznością geometrycznego środka Polski.
Tradycyjnie festyn zakończyła zabawa taneczna pod gołym niebem poprowadzona przez didżeja.

Organizatorzy 14. Dnia Nowalijki w Piątku – Wójt i Rada Gminy Piątek składają serdeczne podziękowania: sponsorom, wystawcom, twórcom, fundatorom nagród i uczestnikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia festynu 14. Dnia Nowalijki w Piątku.

Skip to content