Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w podstawówce w Piątku

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to ważne święto upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli z sowieckim okupantem. Społeczność Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku uczciła to wydarzenie uroczystym apelem. Odbył się on 4 marca 2020r., a przygotowany został przez młodzież z klasy VI a pod kierunkiem nauczycieli: p. Joanny Wojtak, p. Bożeny Szymczak, p. Beaty Jankiewicz i p. Radosława Wojciechowskiego.
Uczniowie w formie montażu słowno-muzycznego przedstawili genezę Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz przedstawili sylwetki kilku najsłynniejszych bohaterów walczącego podziemia: Zygmunta Szyndzielarza, Hieronima Dekutowskiego, Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny, Tadeusza Kuncewicza. Nastrojową i wzruszającą balladę „Już dopala się ogień biwaku” wykonali członkowie szkolnego chóru: Eliza Gabryelczyk, Daria Jóźwiak oraz Szymon Walczak. Natomiast nauczycielka języka polskiego i historii, pani Maria Tomalak odczytała utwór liryczny swojego autorstwa, w którym zaakcentowała tak bardzo ponadczasowe wartości jak: wolność, patriotyzm i heroizm. Podniosły ton uroczystości został podkreślony wprowadzeniem sztandaru szkoły i zaśpiewaniem hymnu państwowego.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniach od 2 marca do 6 marca uczniowie klas V-VIII uczestniczą w zajęciach dydaktycznych poświęconych Żołnierzom Wyklętym, a na zajęciach z wychowawcą są wyświetlane filmy „Żołnierze wyklęci” i „Historia o was już nie milczy. Wyklęci – Ziemia Gostynińska”. Wychowawcy korzystają również z zasobów dostępnych na stronie internetowej MEN. Ponadto uczniowie podstawówki w Piątku, w dniu 01 marca,  uczestniczyli w biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Piątku zorganizowanym przez TEMPiO Piątkowski Klub Biegacza iTMPiO Towarzystwo Miłośników Piątku i Okolic.
tekst i foto: SP w Piątku

Back to top
Skip to content