Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Niedziela pełna atrakcji, czyli festyn Dnia Nowalijki w Piątku

W niedzielę, 4 czerwca w Piątku odbył się Dzień Nowalijki. Była to już 17 edycja tego popularnego  festynu promującego rolnictwo Gminy Piątek.

Festyn rozpoczął się o godzinie 15. Oficjalnego otwarcia Dnia Nowalijki dokonali: Daniel Gorący – Przewodniczący Rady Miejskiej w Piątku wraz z Burmistrzem Krzysztofem Lisieckim w obecności posła Marka Matuszewskiego i senatora Przemysława Błaszczyka oraz Andrzeja Górczyńskiego Członka Zarządu Województwa Łódzkiego, Zbigniewa Linkowskiego – Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego, Starosty łęczyckiego – Janusza Mielczarka, radnych Rady Miejskiej w Piątku oraz Tomasza Klimeckiego – Prezesa Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także sponsorzy i fundatorzy nagród, przedstawiciele współpracujących z Gminą firm i instytucji.

Po ogłoszeniu konkursów na największa kapustę i największego kalafiora , konkursu kulinarnego oraz konkursów Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie i konkursu firmy CVEA  rozpoczął się blok programów artystycznych. Jako pierwsza wystąpiła p. Barbara Garus, która przedstawiła monolog na temat kobiet w naszej gminie. Następnie na nowalijkowej scenie wystąpili najmłodsi – dzieci z Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku. Po przedszkolakach sceną zawładnęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie  oraz Szkoły Podstawowej im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku. Występy najmłodszych przyciągnęły wielu widzów, którzy burzą oklasków nagradzali kolejnych wykonawców.

Tradycyjnie ogromną popularnością wśród gości festynu cieszyły się stoiska przygotowane przez działające na terenie naszej gminy stowarzyszenia, fundacje i Koła Gospodyń Wiejskich, które serwowały lokalne pyszności. Każdy mógł spróbować specjałów przygotowanych na bazie lokalnych nowalijek. Zainteresowaniem cieszyła się też wystawa o Piątku przygotowana przez TMPiO oraz prezentacja ciągników rolniczych przygotowana przez firmę Rolbud Pędziwiatr Adama Pędziwiatra z Głuchowa.
Podczas Dnia Nowalijki nie mogło zabraknąć królowej nowalijek – młodej kapusty na gorąco. W tym roku danie to przygotowało i serwowało Koło Gospodyń Wiejskich „Magnolia z Orenic. Zawartość ogromnego kotłów kapusty topniała szybko, ponieważ amatorów dania było wielu.

Od początku festynu oblężony był także plac zabaw, z którego dzieci mogły korzystać bezpłatnie do godz. 20. Dmuchane zamki, zjeżdżalnie i trampoliny dostarczyły wiele zabawy i radości dzieciom. Najmłodsi uczestnicy festynu chętnie uczestniczyli także w konkursie wyścigów, sterowanymi radiowo, wózków widłowych. Tą formę rozrywki i zabawy przygotowała i przeprowadziła firma firma Ceva Logistics. Na zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych czekały atrakcyjne nagrody – sterowane radiowo modele wózków widłowych oraz tablety.

Starsi uczestnicy festynu chętnie rozwiązywali krzyżówki w konkursie przygotowanym przez Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie. Na zwycięzców „bankowego” konkursu także czekały atrakcyjne nagrody – sprzęty AGD  i narzędzia. Na uczestników festynu czekały też punkty gastronomiczne oraz liczne stoiska handlowe.

Jak zawsze podczas festynu nie brakowało muzyki. Po występach dzieci na jako pierwsza wystąpiła grupa HIT BOYZ, która zafundowała bogatą składankę hitów disco polo.
Po pierwszym z koncertów miało miejsce ogłoszenie wyników konkursów. Jako pierwszych nagrodzono laureatów konkursu filmowego „Łączymy się” ogłoszonego przez Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie. Pierwsze dwa miejsca na podium wywalczyły panie działające w stowarzyszeniach i Kołach Gospodyń  Wiejskich w naszej gminie. II nagrodę przyznano dla Koła Gospodyń Wiejskich Magnolia (3 tys. zł), a pierwsze miejsce dla Fundacji Zielony Piątek (5 tys. zł).

Następnych emocji dostarczyło ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego. Składające się z pracowników Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie komisja konkursowa miała niełatwe zadanie, ponieważ wszystkie zgłoszone do rywalizacji potrawy były wyjątkowo pyszne i atrakcyjnie podane. Przyznano następujące wyróżnienia i nagrody główne:

– wyróżnienia – nagrody w postaci blenderów ufundowanych przez Urząd Miejski w Piątku: dla Towarzystwa Miłośników Piątku i Okolic (tarta pełna warzyw), Koła Gospodyń Wiejskich w Jankowie (rolada mięsna w kapuście), Stowarzyszenia Kobiet w Konarzewie (nowalijkowe co nieco) i Stowarzyszenia Przystań Piekary (kremowy chłodnik z botwinki).

miejsca na podium:

I miejsce – Aktywne Panie z Pokrzywnicy (pierogi z młodą kapustą) – nagroda grill elektryczny ufundowany przez sklep ogrodniczy Arkadiusz Budner z Gieczna.

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Magnolia z Orenic (krem z białych warzyw z tartą nowalijkową) – nagroda kuchenka mikrofalowa ufundowana przez Wojciecha Urbańskiego PH Fresh Pol z Balkowa.

III miejsce – Fundacja Zielony Piątek (ciasto warzywniak) – nagroda robot kuchenny ufundowany przez Wojciecha Urbańskiego PH Fresh Pol z Balkowa.

Na zakończenie tej części festynu nagrody zwycięzcom trzech kategorii wiekowych wręczyły przedstawicielki firmy CEVA.

Następnie sceną zawładnęła grupa Tacy Sami, która wykonała efektowną i dynamiczną składankę utworów legendy polskiej sceny muzycznej – zespołu Lady Pank.  Po przebojach na scenie pojawiła się komisja konkursowa tradycyjnego podczas Dnia Nowalijki konkursu na największą kapustę i największego kalafiora.

W konkursie na największą kapustę zwyciężyła pani Agnieszka Stencel z Boguszyc. Zgłoszona do konkursu kapusta wyhodowana przez panią Agnieszkę ważyła 9,4 kg. W nagrodę zwyciężczyni otrzymała kosiarkę spalinową ufundowaną przez Burmistrza Piątku Krzysztofa Lisieckiego. Niespełna o kilogram mniejszą kapustę (8,56 kg) zgłosiła do konkursu pani Klaudia Stencel z Boguszyc, która zajęła II miejsce w konkursie i otrzymała myjkę wysokociśnieniową ufundowaną przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Piątku – Daniela Gorącego. Miejsce na najniższym stopniu podium kapustą o wadze 5,67 kg zapewnił sobie pan Krystian Milczarek z Czernikowa. Jako nagrodę pan Krystian otrzymał podkaszarkę ufundowaną przez Starostę Łęczyckiego – Janusza Mielczarka. Przyznano także wyróżnienie dla pani Julii Góral z Pokrzywnicy za kapustę o wadze 5,54 kg. Pani Julia otrzymała nagrodę od Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie.

W konkursie na największego kalafiora wszystkie nagrody ufundował Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie. Pierwsze miejsce wywalczył pan Mariusz Czerwiński z Piątku, który do konkursu zgłosił kalafiora o obwodzie 84 cm. W nagrodę pan Mariusz otrzymał kosiarkę. Drugie miejsce nagrodzone podkaszarką przypadło panu Patrykowi Traczowi z Balkowa za kalafiora o obwodzie 74 cm. Na podium konkursu stanął również pan Stanisław Marszałkowski z Pokrzywnicy, który wyhodował kalafiora o obwodzie 73,5 cm cm. Komisja przyznała również wyróżnienie dla pana Krystiana Milczarka za kalafiora o obwodzie 73 cm.

Konkurs na największą kapustę i największego kalafiora przeprowadzony został przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, radnych Rady Miejskiej w Piątku oraz przedstawicieli Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie.

Po ogłoszeniu wyników konkursu na nowalijkowej scenie wystąpiła gwiazda wieczoru – zespół Extazy, który zafundował publiczności ucztę swoich największych przebojów. Znane i lubiane hity tego wykonawcy porwały widownię do tańca i wspólnego śpiewania.  Jeden z liderów muzyki disco polo rozdał wśród publiczności wiele płyt i autografów, a jego show i liczne zdjęcia z fanami na długo pozostaną w pamięci uczestników 17. Dania Nowalijki w Piątku. Tradycyjnie festyn zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadził DJ Cherry.

Nad bezpieczeństwem uczestników festynu czuwała Agencja Ochrony Professional Security z Łodzi, Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy i Posterunku Policji w Piątku oraz druhowie z OSP Piątek.

Organizatorzy 17. Dnia Nowalijki w Piątku – Burmistrz Piątku i Rada Miejska w Piątku składają serdeczne podziękowania sponsorom, wystawcom i uczestnikom festynu za wsparcie organizacyjne, ufundowanie nagród, przeprowadzenie konkursów oraz wspólną zabawę.  

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z 17 Dnia Nowalijki

 

Skip to content