Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Od 1 grudnia – pakiet alertowych obostrzeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, jak zmienią się obowiązujące w Polsce obostrzenia od 1 grudnia. Ze względu na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa wprowadzone zostają nowe restrykcje, nazywane pakietem alertowym.

Uszczelnienie granic:
Od 1 grudnia wprowadzony będzie zakaz lotów do Polski z: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe.
Osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.
Dla podróżujących z krajów non-Schengen wprowadzone będzie wydłużenie kwarantanny do 14 dni i zwolnienie testem PCR wykonanym po upływie 8 dni od przekroczenia granicy.

Obostrzenia krajowe:
Od 1 grudnia obowiązują nowe limity:
50 proc. obłożenia w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kultury (np. kinach, teatrach, filharmoniach, operach, domach kultury) i obiektach sportowych (baseny, aquaparki). Do tej pory dopuszczalne obłożenie w tych placówkach wynosiło 75 proc.
maksymalnie 100 osób na uroczystościach typu wesela, spotkania, konsolacje, spotkania i zgromadzenia innego typu, w dyskotekach (do tej pory było to 150 osób).
jedna osoba na 15 mkw w siłowniach, centrach sportowych, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, konferencjach, bibliotekach, punktach handlu (do tej pory mogła to być 1 osoba na 10 m kw).
– w przypadku koncertów i widowisk cyrkowych od 1 grudnia obowiązuje zasada: maks, 50 proc. zajętych miejsc i nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw.

Nadal obowiązują:
W całym kraju, w przestrzeniach zamkniętych obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust. Można to robić tylko przy użyciu maseczki – chirurgicznej (jednorazowej), FFP2 lub FFP2. Zasłaniania nosa i ust przy pomocy przyłbic, szalików i chust nie jest dozwolone.

Na rządowej stronie internetowej wyszczególniono miejsca, w których należy przestrzegać tego obowiązku:
– na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
– w autobusie, tramwaju i pociągu,
– w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
– w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
– w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
– w kinie i teatrze,
– u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
– w kościele i szkole, na uczelni
– w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)

Salony fryzjerskie – tego typu placówki są otwarte i mogą działać w ścisłym reżimie sanitarnym.
Edukacja – niezmiennie czynne trybie stacjonarnym pozostają szkoły, przedszkola i żłobki.
Sanatoria – są czynne i dostępne dla kuracjuszy. Warunkiem odbycia turnusu jest jednak negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się przeciw COVID-19. Materiał musi być pobrany w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.

Skip to content