Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Podsumowanie projektu w podstawówce w Czernikowie

W czwartek, 30 maja 2019r., w Szkole Podstawowej  im. Orła Białego w Czernikowie odbyło się podsumowanie projektu ?Modelowanie szkolnymi /przedszkolnymi systemami poradnictwa i orientacji zawodowej? we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli   i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.
Społeczność szkolna miała zaszczyt gościć w swojej placówce koordynatorów projektu i doradców metodycznych edukacji wczesnoszkolnej ? panią Aleksandrę Proc i panią Barbarę Preczyńską z ŁCDNiKP oraz panie nauczycielki z łódzkich i zgierskich szkół oraz przedszkoli biorących udział w tym projekcie. Przedsięwzięcie trwało kilka miesięcy. W projekcie brali udział  uczniowie klasy III, VII i VIII oraz grupa dzieci świetlicowych. Panie: Ewelina Kucharska, Ewa Topińska, Joanna Śliwińska oraz Ewa Garus – szkolne koordynatorki projektu, aktywnie uczestniczyły w spotkaniach zespołu innowacyjnego do spraw orientacji zawodowej w przedszkolu i szkole podstawowej  oraz  przygotowały   i opracowały harmonogram działań.  W ramach projektu odbyły się spotkania  z przedstawicielami różnych zawodów –  spotkanie z panią Anną Kowal – fryzjerką, właścicielką salonu fryzjerskiego ?Anna?  w Łęczycy, która nie tylko opowiedziała uczniom o swojej pracy, ale także zaprezentowała modne fryzury, uczesania i upięcia włosów.Gościliśmy też  w naszej szkole światowej sławy iluzjonistę ? Macieja Pola, który opowiedział uczniom o przygotowaniach do występów estradowych,  początkach swej kariery oraz zaprezentował kilka efektownych tricków, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. W ramach projektu odbyły się też wycieczki zawodowoznawcze.  Z ogromnym zaciekawieniem uczniowie zwiedzili gmach budynku Telewizji Polskiej – Oddział Łódź, gdzie przekonali się, na czym polega praca dziennikarza telewizyjnego, zapoznali się z funkcjonowaniem mediów publicznych oraz infrastrukturą ośrodka medialnego. Dzieci odwiedziły również  Komendę Powiatową Policji  w Łęczycy, gdzie zapoznały się z pracą policjantów oraz sprzętem używanym przez nich w codziennej służbie, a także zwiedziły komendę. Mogły one wejść do pomieszczenia osób zatrzymanych  oraz przymierzyć strój ochronny policjantów używany podczas akcji. Mogły też wcielić się  w rolę policjanta i zasiąść za kierownicą policyjnych radiowozów, co wzbudziło ogromne emocje. Uczniowie udali się także z wizytą do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej  w Piątku, gdzie druhowie opowiedzieli im o swojej pracy. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały umundurowania, wozy strażackie oraz wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas akcji oraz  poznały podstawy pierwszej pomocy. Młodzież uczestniczyła również w ?Dniu otwartych koszar? w Leźnicy Wielkiej . Była to jedyna okazja, aby zwiedzić jednostkę wojskową, obejrzeć sprzęt i uzbrojenie 11 różnych jednostek wojskowych z całego kraju oraz zaproszonych żołnierzy z 1 Powietrznej Amerykańskiej Brygady Bojowej, a także przybliżyć uczniom specyfikę jednostki wojskowej oraz trudną profesję żołnierza zawodowego. Młodzież miała możliwość obserwowania treningu w tunelu aerodynamicznym, skoków spadochronowych, ćwiczeń pilotów i żołnierzy. Uczniowie mogli również przymierzyć sprzęt, zasiąść w kabinie śmigłowców oraz przeróżnych samochodów bojowych, a także  sprawdzić swoje umiejętności sportowe na torze przeszkód.

Wszystkie te działania w formie prezentacji multimedialnej przedstawione zostały na spotkaniu podsumowującym projekt. Ponadto odbyła się bardzo interesująca lekcja otwarta przeprowadzona przez panią Ewelinę Kucharską w klasie III na temat ?W świecie zawodów ? zawód architekta, budowlańca i murarza?. Dzieci pięknie odgadywały nazwy narzędzi znajdujących się na stole  pod materiałem i przyporządkowywały je do danego zawodu, uczestniczyły w zabawie ?Murarz? kierowanej przez nauczyciela, opowiadały   o predyspozycjach oraz cechach przydatnych w zawodzie architekta, budowlańca i murarza,  a także  projektowały budynek swojej wymarzonej szkoły i ustawiały jego przestrzenną propozycję.  Na zakończenie panie z ŁCDNiKP podziękowały pani Dyrektor, wręczyły ceryfikaty szkolnym koordynatorkom i  uczniom za udział w projekcie oraz za owocną współpracę i wspaniałe osiągnięcia. Następnie wszyscy udali się świeże powietrze, by przy ognisku upiec sobie kiełbaskę oraz podzielić się swoimi wrażeniami i wymienić spostrzeżeniami na temat projektu. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Było to niesamowite przeżycie, za co wszystkim serdecznie dziękujemy.
tekst i foto: SP w Czernikowie

Skip to content