Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Rejestr Danych Kontaktowy (RDK)

Czym jest RDK? To rejestr, dzięki któremu urzędnicy mają zawsze aktualne dane kontaktowe obywateli. Dzięki temu, w ważnych dla nas sprawach, zamiast wysyłać pismo ? mogą np. zadzwonić. RDK uruchomiliśmy 22 grudnia 2019 r. i jak się okazuje bije rekordy popularności – zobacz.

Dobrowolnie i bezpłatnie

– Przekazanie danych do RDK jest całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Zadaniem Rejestru jest ułatwienie kontaktu urzędników z obywatelami po to, by usprawnić realizację usług i umożliwić szybką komunikację ? mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jakie dane zostawiacie? Numer telefonu i adres e-mail. A tutaj kilka argumentów, dlaczego warto to zrobić?

Dzięki RDK urzędy – z wyprzedzeniem – mogą informować np. o:

  • kończącym się terminie ważności paszportu lub dowodu osobistego,
  • przysługujących nam świadczeniach,
  • zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego samochodu.

To trzeba zapamiętać: na podane adres email i numer telefonu nie dostaniecie żadnych oficjalnych dokumentów. Rejestr służy wyłącznie powiadamianiu.

WAŻNE! Dane z RDK możecie w każdej chwili zmienić lub usunąć. W przypadku zmiany numeru telefonu lub adresu e-mail, pamiętajcie o ich aktualizacji.

W bezpiecznych rękach

Przekazując swoje dane do RDK nie musicie się obawiać o ich bezpieczeństwo. Dostęp do nich mają wyłącznie uprawnieni i przeszkoleni urzędnicy (do dnia uruchomienia RDK ponad 2000 pracowników urzędów uzyskało odpowiednie certyfikaty). Nie ma więc ryzyka, że Wasze adres e-mail i numer telefonu wpadną w niepowołane ręce.

Wasze dane mogą być wykorzystane jedynie do informowania Was o sprawach administracyjnych.

To teraz najważniejsze ? jak przekazać swoje dane do RDK?

To proste. Najszybciej zrobić to online. Wystarczy, na naszym portalu GOV.PL, skorzystać z usługi Skorzystaj z Rejestru Danych Kontaktowych (RDK). By to zrobić, będziecie potrzebowali profilu zaufanego. Jeśli jeszcze go nie macie, koniecznie załóżcie na www.pz.gov.pl

Jeśli chcecie przekazać do RDK swój numer telefonu i adres email ? miejcie pod ręką telefon i dostęp do poczty elektronicznej. Wpiszcie dane w odpowiednie pola, zalogujecie się profilem zaufanym. Potwierdzicie dane kodami, które otrzymacie emailem i sms-em i? gotowe!

Jeśli akurat nie macie przy sobie telefonu i dostępu do poczty ? nic nie szkodzi. Kody, które otrzymacie są ważne przez 24 godziny. Użyjcie ich, korzystając z usługi Potwierdź swoje dane kontaktowe w Rejestrze Danych Kontaktowych (RDK).

Swoje dane do RDK możecie przekazać także offline, czyli wypełniając formularz dostępny w każdym urzędzie gminy.

Skip to content