Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Rolnicy z Gminy Piątek podziękowali za tegoroczne plony

W niedzielę, 28 sierpnia w Ciechosławicach uroczyście obchodzono gminno-parafialne Święto Plonów 2022. Głównym punktem uroczystości dożynkowych była Msza Św. przy kościele pw. Matki Bożej Łaskawej, którą w intencji rolników odprawił ksiądz prałat Stanisław Poniatowski.

Rolnicze Święto w Gminie Piątek rozpoczął korowód dożynkowy. Delegacje poszczególnych sołectw złożyły u stóp ołtarza okazałe wieńce dożynkowe, kosze dorodnych warzyw i owoców oraz pachnące chleby, które zgodnie z tradycją upieczone zostały z mąki pochodzącej  z  ziarna,  z tegorocznych żniw.
Do autorów i wykonawców poszczególnych wieńców kierujemy gratulacje. Wieńce dożynkowe wykonywane w naszej gminie są z pewnością najpiękniejszymi w regionie. Także w tym roku wieńce były wspaniałe. Cieszyły tradycyjną, a niekiedy i wyszukaną formą, bogactwem barw, doborem użytych do ich wyplecenie zbóż, ziół i kwiatów oraz kunsztem i precyzją wykonania. Dziękujemy za kultywowanie tej przepięknej tradycji wyplatania wieńców, bez których trudno wyobrazić sobie rolnicze święto plonów.

W tym roku główny wieniec dożynkowy przygotowało sołectwo Bielice-Broników. Kamila Sołtyszewska i Tomasz Trzeciak – starostowie tegorocznych dożynek, przekazali na ręce Księdza Prałata i Burmistrza dorodny dożynkowy bochen chleba, prosząc o jego sprawiedliwy podział.

W uroczystościach wzięło udział wielu mieszkańców naszej gminy oraz gości. Wśród uczestników rolniczego święta w Ciechosławicach obecni byli Parlamentarzyści, Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego, Radni Powiatu Łęczyckiego, Radni Rady Miejskiej w Piątku, Sołtysi.

Burmistrz Krzysztof Lisiecki wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Piątku Danielem Gorącym  podziękował rolnikom za plony oraz pogratulowali ciężkiej, owocnej pracy, którą rolnicy na co dzień wykonywać muszą pomimo wielokrotnie niesprzyjających warunków atmosferycznych.  Za tegoroczne plony słowa podziękowania skierował do rolników również Marek Matuszewski, Poseł na Sejm oraz Zbigniew Linkowski ? Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Uroczystości dożynkowe zakończyła procesja eucharystyczna wokół ciechosławickiego sanktuarium oraz tradycyjne dzielenie dożynkowych chlebów.
Oprawę muzyczną uroczystości dożynkowych w Gminie Piątek zapewniła Kapela Szymona z Łowicza.
W roku 2023 gospodarzami dożynek będzie sołectwo Konarzew.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości

Skip to content