Rozwiązania w zakresie przechowywania nawozów naturalnych
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 25 lipca 2025 o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przechowywania nawozów naturalnych, rolnicy prowadzący chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich są zobowiązani do dostosowania miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Zgodnie z art. 1. ust. 2.:
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podmiot prowadzący chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie:
1) mniejszej lub równej 20 DJP – dostosuje powierzchnie lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy – Prawo wodne niezwłocznie, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 2027 r.;
2) większej niż 20 DJP, jednak nie większej niż 210 DJP – dostosuje powierzchnie lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy – Prawo wodne niezwłocznie, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 2025 r.
W przypadku, gdy rolnik nie jest w stanie dostosować miejsc do przechowywania nawozów naturalnych w wyznaczonych terminach, powinien złożyć zgłoszenie dotyczące przedłużenia tychże terminów.
Internetowy formularz zgłoszenia znajduje się pod adresem https://zgloszenieazotany.minrol.gov.pl/B6FA9273AF8A45E587D92D3B16ACF583/7B3AE8BF1AEC481897A627F1DA2AB6B5
A więcej informacji na stronie ARiMR
ZGŁOSZENIA NALEŻY DOKONAĆ DO 28 LISTOPADA 2025R. TERMIN SKŁADANIA ZGŁOSZEŃ NIE ULEGNIE PRZEDŁUŻENIU.
Pomoc w wyżej wymienionych sprawach świadczy pracownik ŁODR Katarzyna Gołębiewska tel. 506-418-752.