Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Spektakl profilaktyczny w podstawówce w Czernikowie

W dniu 14 lutego 2023r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie odbyły się dwa spektakle o charakterze  profilaktycznym zaprezentowane przez aktorów z toruńskiego Teatru ?Grupa T Toruń? zorganizowane przy współpracy z pedagogiem szkolnym.

Dla uczniów klas 0-VI były to ,,Bajki na jednej nodze?. Przedstawiono w zabawny i pełen humoru sposób zbiór kilku najpopularniejszych bajek literatury dziecięcej: ,,Czerwony Kapturek?, ,,Królewna Śnieżka?, ,,Kopciuszek?. Czerwony Kapturek przekonał się, do czego prowadzi zbytnia łatwowierność, a Królewna Śnieżka, że należy myć każdy owoc przed spożyciem. Natomiast bajka o Kopciuszku wcale nie miała szczęśliwego zakończenia.

Wszystkie bajki odbiegały od oryginału, a kończyły się śmiesznym i zaskakującym morałem. Po każdej ze scen aktorzy rozmawiali z dziećmi na temat w niej zawarty. Dzieci same wyciągały wnioski, dzięki czemu zapamiętają przesłanie każdego skeczu. W bajkach poruszony został m.in. problem zdrowego trybu życia. Mówiono w nim o codziennych niebezpieczeństwach. Spektakl przestrzegał, aby nie ufać nieznajomym, myć owoce i warzywa przed jedzeniem, oraz uczył jak ważne jest dbanie o higienę.

W drugiej części programu uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII. Obejrzeli oni spektakl pt. ?Wielka ucieczka?, podczas którego jeden z bohaterów ? Giętki, uświadomił młodzieży, jakie konsekwencje niesie za sobą sięganie po używki, a co najważniejsze wskazał, w jaki sposób odmawiać i wzmacniać w sobie postawę asertywną oraz gdzie szukać wsparcia w przypadku przeżywania trudności. Aktorzy w przesłaniu wskazali również na to, jakie wartości ma rodzina i relacje z jej członkami, szczególnie ze starszym pokoleniem.
Dzięki bezpośredniej zabawie z publicznością, oryginalnym bohaterom i strojom spektakl dostarczył uczniom świetnej zabawy i refleksji nad niebezpieczeństwami, jakie na nich czekają.
Przedstawienia zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Piątku, za co serdecznie dziękujemy.

tekst i foto: SP w Czernikowie

Skip to content