Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

TMPiO po raz kolejny uruchomiło wystawę fotograficzną „Piątek 1939 r. – zachowaj w pamięci”

6 września 1939 r. Niemcy dokonali niszczącego nalotu na Piątek, który w ciągu niespełna 15 minut obrócił znaczną część miejscowości w ruinę. Dwa dni później do miasteczka wkroczyły oddziały niemieckiej 30 Dywizji Piechoty pod dowództwem gen. mjra Kurta von Briesena. W tym czasie w rejonie Kutna do walki szykowały się już jednostki polskie Armii Poznań gen. Tadeusza Kutrzeby.

9 września Grupa Operacyjna gen. Edmunda Knoll-Kownackiego w sile trzech dywizji piechoty i pułku artylerii ciężkiej uderzyła znad Bzury na siły niemieckie spychając je stopniowo na linię Ozorków-Stryków, wyzwalając m.in. Łęczycę, Uniejów, Piątek i Walewice.

Jedne z najkrwawszych walk toczyły się o Piątek, w którym znajdował się sztab 30 DP. Działania rozpoczęte ok. godz. 18:00 trwały z niewielkimi przerwami do godzin popołudniowych dnia następnego. Jednostką, która wyparła nieprzyjaciela z miasta był 57 pułk piechoty 14 DP dowodzonej przez gen. bryg. Franciszka Włada. W wyniku walk ranny został w rękę gen. mjr Kurt von Briesen, a oddziały niemieckie odrzucone zostały na południe.

W kolejnych dniach nastąpił odwrót wojsk polskich, w kierunku na Warszawę, a do opuszczonych miejscowości ponownie wkroczyli Niemcy.

*

Obraz tych tragicznych wydarzeń oddaje wystawa stworzona przez Towarzystwo Miłośników Piątku i Okolic, której zasadniczym celem jest zachowanie w pamięci dramatu II wojny światowej, ale także przestroga na przyszłość?

*

9 września 2020 roku reprezentacja TMPiO zapaliła znicz pamięci przed pomnikiem 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w Piątku.

/ autor wystawy:
Towarzystwo Miłośników Piątku i Okolic

/ lokalizacja wystawy:
Skwer z pomnikiem Geometrycznego środka Polski w Piątku / czas wystawy:
1.09 – 1.10.2020.

Skip to content