Warsztaty dla uczniów, prelekcje dla rodziców

W dniach 23-24.03.2022r. na terenie szkoły podstawowej w Piątku odbyły się warsztaty dla uczniów i prelekcje dla rodziców. Ich realizacja była możliwa dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która je sfinansowała. Warsztaty były prowadzone przez specjalistę z Centrum Profilaktyki w Krakowie p. Annę Pietrzykowską i p. Dominikę Wielgosz.

Uczniowie klasy VII a i VII b uczestniczyli w warsztatach na temat: ,,Cyberprzemoc, stalking i media społecznościowe. Uczeń bezpieczny w sieci??. Uczniowie poznawali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez: ukazanie wpływu Internetu i gier komputerowych na młodego człowieka, poznanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu, przestrzeganie przed niebezpieczeństwami napotykanymi w sieci, uczenie ograniczania czasu spędzanego przez dzieci przed telewizorem, komputerem. Z zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach, odpowiadali na pytania, przez cały czas brali aktywny udział w zajęciach.

Natomiast wśród uczniów klasy VIII a i VIII c zrealizowano warsztaty na temat: ,,Alkohol, e-papierosy, papierosy, dopalacze i narkotyki-jak nie popaść w uzależnienie??.  Celem warsztatów profilaktycznych  było przekazanie informacji  na temat zachowań  ryzykownych, które często występują u współczesnej młodzieży.  Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani  z negatywnym działaniem i skutkami picia alkoholu na organizm człowieka, z pojęciem zatrucia alkoholowego. Poznali również  definicję uzależnienia oraz  jego objawy. Uczniowie poprzez rozmowę, dyskusję i pracę w grupach poszerzyli i usystematyzowali swoją wiedzę na temat substancji psychoaktywnych. Zwrócono uwagę na fakt, że młodzi ludzie bardzo  szybko uzależniają się od substancji psychoaktywnych.   Wyjaśniono,  czym jest uzależnienie i jak się objawia. Uczestnicy zostali zapoznani również z   problemem uzależnienia od narkotyków i dopalaczy. Dowiedzieli się, jakie pułapki czyhają na nich w kontakcie z narkotykami i dopalaczami. W wyniku prowadzonych zajęć uświadomili sobie, że narkotyki nie dają mocy, one  moc  zabierają. Spotkanie było okazją do rozmowy  o tym dlaczego młodzi ludzie sięgają po dopalacze i  narkotyki.

Ponadto uczniowie nabyli podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie komunikacji, budowania relacji rówieśniczych/międzyludzkich oraz zachowań asertywnych poprzez pracę nad zwiększeniem świadomości siebie: swoich uczuć,  postaw, wartości, sposobów funkcjonowania w grupie.

W dniach 23 ? 24.03.2022r. odbyły się również prelekcje dla rodziców klas I ? III, IV ? VI, VII – VIII na poniższe tematy:

–  ?Agresja dziecka – rola stawiania granic w procesie wychowawczym? w klasach I ? III

-?Telefon komórkowy, Internet, gry komputerowe, uzależnienie. Jak pomóc mojemu dziecku?? ? w klasach IV ? VI

–  ?Alkohol, e ? papierosy, papierosy, dopalacze, narkotyki-jak chronić dziecko?? w klasach VII – VIII

Rodzice uczniów podczas spotkań wymienili  się swoimi spostrzeżeniami  dotyczącymi funkcjonowania dzieci oraz otrzymali cenne wskazówki do rozmów z nimi na wyżej wymienione tematy.

Wyżej przedstawione działania profilaktyczne odbyły się dzięki współpracy i współdziałaniu z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Piątku.

tekst i foto: SP w Piątku