Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Z wizytą w Zagrodzie Edukacyjnej „Stajnia Lusi” w Konarzewie

W ramach „Programu dla szkół” realizowanego wspólnie z Agencją Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie uczniowie klas I-V wraz z opiekunami: p. E. Garus, p. E. Kucharską i p. Jolanta Barylską gościli w progach Zagrody Edukacyjnej „Stajnia Lusi” w Konarzewie na zajęciach pt. „Mleczna droga”.

Celem zajęć było promowanie zdrowego stylu życia i polskiej kultury ludowej  oraz kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt gospodarskich. Gospodarze zagrody pięknie przywitali uczniów ubrani w stroje ludowe. Uczniowie w ramach zajęć oglądali tradycyjne naczynia i narzędzia służące do wyrobu masła i twarogu: maselnicę, drewniane kanki oraz samodzielnie uczestniczyli w procesie powstawania masła i twarogu. Niezwykłą atrakcją było spotkanie ze zwierzętami gospodarskimi. Dzieci karmiły je oraz uczyły się doić krowę. Z tym zadaniem wszyscy poradzili sobie wspaniale. Po pracy dzieci zasiadły na pięknie malowanych wozach i tam zjadły zdrowy posiłek. Wszyscy degustowali swojski twaróg oraz pyszne świeże masełko na przygotowanych kanapkach. Dzień ten wszystkim uczestnikom wycieczki przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń.
tekst i foto: SP w Czernikowie

Skip to content