Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Zajęcia promujące mleko i wyroby mleczne

W czwartek, 15 września 2022 r. uczniowie klas I-V Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie wraz  ze swoimi wychowawcami pojechali do gospodarstwa agroturystycznego ,,Stajnia Lusi? w Konarzewie. Tematem zajęcia, w którym uczestniczyli uczniowie była ,,Kraina mleka? , a celem promocja mleka i zdrowych przetworów  pochodzących od niego oraz uświadomienie korzyści płynących z hodowli zwierząt gospodarskich.

Zajęcia rozpoczęła wizyta w zagrodzie u zwierząt gospodarskich: owiec, krowy i rozmowa na temat znaczenia hodowli zwierząt dawniej i dziś. Dzieci miały okazję osobiście nakarmić zwierzątka oraz zobaczyć jakie warunki potrzebne są do ich posiadania. Samodzielnie i z pomocą uczyły się pozyskiwać mleko od krowy. Wspólnie brały udział w procesach przetwarzania mleka na masło oraz na ser twarogowy. Dzieci dowiedziały się jak ten proces wyglądał dawniej, a jak dziś. Udział w tym wydarzeniu jest niecodzienną lekcją historii gdzie poprzez interakcję uczniowie spotkali się z tradycjami nawiązującymi do prac gospodarskich  i domowych na polskiej wsi. Na zakończenie pobytu wszyscy mieli możliwość skosztowania wytworów własnej pracy: twarogu i masła w postaci pysznych kanapek przygotowanych przez właścicieli Zagrody. Organizatorem wyjazdu była Jolanta Barylska.

tekst i foto: SP w Czernikowie

Skip to content