100. rocznica odzyskania Niepodległości – uroczystości w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątku

Druga część uroczystości z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Piątku miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury. Sala widowiskowa z trudem pomieściła widzów okolicznościowego programu, w którym wystąpiły dzieci i młodzież z placówek oświatowych naszej gminy.  Występy rozpoczęły dzieci z Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku. Wspaniałe wykonanie poloneza oraz wiersze, piosenki i tańce nagrodzone zostały burzą braw.  Po przedszkolakach sceną zawładnęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie, którzy również za swój występ otrzymali gromkie oklaski.
Krótkim przerywnikiem w występach było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego ?piękno środka Polski ? Niepodległość?. Laureatami tego konkursu zostali:

Kategoria  klas I-III
I miejsce – Wodzyńska Oliwia, kl. III a
II miejsce – Matusiak Tomasz, kl. IIIa
III miejsce Kłębik Ada , I b

Kategoria IV ? VI
I miejsce Zając Zuzanna, kl. V a
II miejsce ? Garus Aleksander, IV a
III miejsce – Barylski Tymon, kl. V a
Wyróżnienie – Stawińska Dominika, kl. IV b
Wyróżnienie- Matusiak Witek, kl. V a

Kategoria VII ? VIII
I miejsce ? Wiśniewska Patrycja, kl. VII a
II miejsce ? Osiecki Hubert, VII b
III miejsce ? Mateusz Kacprzak, kl.VII a

Po wręczeniu nagród na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku. Montaż słowno-muzyczny bardzo spodobał się publiczności, czego dowodem były gorące oklaski dla młodych wykonawców.

W czasie kolejnej przerwy ogłoszone zostały wyniku konkursu ?Najpiękniejszy Orzeł ? Godło Polski?. Jego laureatami zostali:

I miejsce ? Justyna Jatczak
II miejsce ? Martyna Kubiak
II miejsce –  Zuzanna Bartczak

Blok występów scenicznych zakończyli uczniowie Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku programem opowiadającym tańcem, słowem i pantomimą  historię odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Finałem uroczystości w GOKu było podsumowanie projektu ?100 lat Niepodległej w Środku Polski? realizowanego przez Gminę Piątek w partnerstwie z sołectwem Piątek i Towarzystwem Miłośników Piątku i Okolic, a dofinansowanym przez Województwo Łódzkie w ramach tzw. ?grantów sołeckich?.  Na wstępie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody dla zwycięzców konkursu filmowego ?Historia Piątku losami mojej rodziny pisana?.

I miejsce zajęły Natalia Kominiak i Zuzanna Pierścieniewska.
II miejsce ? Julia Gamrowska
III miejsce ? Olga Liczkowska

Następnie miała miejsce promocja książki ?Okruchy wspomnień? autorstwa pani Danuty Stępniewskiej. Po podziękowaniach skierowanych do autorki przez Krzysztofa Wójcika, Prezesa TMPiO, Krzysztofa Lisieckiego Wójta Gminy Piątek oraz Józefa Stawińskiego, sołtysa sołectwa Piątek autorka podpisywała egzemplarze wydanych drukiem wspomnień.

Kolejny punkt uroczystości wymagał małej podróży w czasie i cofnięcia się do połowy maja br., kiedy to w Piątku odbywał się 10 Plener Rzeźbiarski Środka Polski.  Jedną z rzeźb powstałych podczas tegorocznego pleneru była rzeźba Marszałka Józefa Piłsudskiego, która wyszła spod dłuta, doskonale znanego w Piątku rzeźbiarza –  Bogusława Migela (autora m.in. siedzącego na ławeczce Papieża Jana Pawła II, Św. Huberta, Chrystusa Frasobliwego). Uroczystość w dniu 11 listopada stała się doskonałą okazją do oficjalnego przekazania rzeźby Marszałka Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Krzysztof Lisiecki, Wójt Gminy Piątek  ofiarował rzeźbę, która tego dnia towarzyszyła występującym na scenie, wraz z okolicznościowym medalem wybitym przez Mennicę Narodową z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości,  na ręce dyrekcji piątkowskiej podstawówki – pań: Krystyny Grabowskiej i Anny Przybylak.
Niedzielne uroczystości zakończyło spotkanie przy kawie i ciastku oraz pokaz nagrodzonych w konkursie prac filmowych.