Benefity dla gmin z najwyższą frekwencją

Od niespełna 65 proc. do ponad 90 proc. – w tym przedziale mieszczą się gminy, które osiągnęły najwyższą frekwencję w wyborach do Sejmu i Senatu w podziale na powiaty ziemskie. Większość z nich będzie miała prawo do benefitów w programach profrekwencyjnych. W gronie tym znalazła się również Gmina Piątek!

Najwyższą frekwencją w powiecie przysuskim na Mazowszu, a jednocześnie w skali kraju, odnotowano w gminie Klwów, gdzie w wyborach do Sejmu zagłosowało 90,57 proc. uprawnionych. W Gminie Piątek frekwencja wyniosła 72,46%

Większość powiatowych rekordzistów frekwencyjnych to nieduże gminy, nieprzekraczające 20 tys. mieszkańców. Oznacza to, że będą miały prawo do wsparcia z programów profrekwencyjnych ogłoszonych przed wyborami.

Jak podaje Serwis Samorządowy  PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda pytany w Polsat News, czy będą nagrody dla gmin w powiatach do 20 tys. za przekroczenie 60 proc. frekwencji w wyborach, odparł: „Oczywiście, że będą. My jesteśmy wiarygodni w tych sprawach”.

Zgodnie z komunikatem rządu gminy do 20 tys. mieszkańców, które osiągną największą frekwencję w powiecie, otrzymają milion złotych na budżet obywatelski. Oprócz tego na dodatkowe środki mogą liczyć gminy do 20 tys. mieszkańców, w których frekwencja przekroczy 60 proc. Dana gmina otrzyma wtedy 250 tys. zł na rozwój działalności kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych i orkiestr dętych oraz 250 tys. zł dla lokalnego klubu sportowego. Gminy do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją mają też otrzymać 1 mln zł na remont remizy. Tam, gdzie remizy nie ma, wygraną będzie można przeznaczyć na remont innego budynku użyteczności publicznej.

Gminy z najwyższą frekwencją – Łódzkie:

bełchatowski: gm. Kleszczów – 79,02 proc.
kutnowski: m. Kutno – 74,16 proc.
łaski: gm. Wodzierady – 80,94 proc.
łęczycki: gm. Piątek – 72,46 proc.
łowicki: gm. Nieborów – 76,50 proc.
łódzki wschodni: gm. Nowosolna – 84,44 proc.
opoczyński: gm. Opoczno – 77,09 proc.
pabianicki: gm. Pabianice – 83,88 proc.
pajęczański: gm. Kiełczygłów – 75,80 proc.
piotrkowski: gm. Wolbórz – 77,56 proc.
poddębicki: gm. Dalików – 75,95 proc.
radomszczański: gm. Gomunice – 74,47 proc.
rawski: m. Rawa Mazowiecka – 77,22 proc.
sieradzki: m. Sieradz – 76,72 proc.
skierniewicki: gm. Słupia – 83,97 proc.
tomaszowski: gm. Tomaszów Mazowiecki – 78,62 proc.
wieluński: gm. Osjaków – 75,44 proc.
wieruszowski: gm. Wieruszów – 75,97 proc.
zduńskowolski: m. Zduńska Wola – 74,76 proc.
zgierski: gm. Aleksandrów Łódzki – 81,39 proc.
brzeziński: gm. Brzeziny – 78,94 proc.

źródło: Serwis Samorządowy PAP