Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Bezpieczny pieszy, to pieszy z odblaskiem!

W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku wraz z Komendą Powiatową Policji w Łęczycy, Posterunkiem Policji w Piątku, Urzędem Miejskim w Piątku, Ochotniczą Strażą Pożarną w Piątku byli organizatorami wydarzenia pod nazwą ?ŚWIEĆ ODBLASKIEM?. Celem organizatorów było zwrócenie uwagi na poprawę bezpieczeństwa pieszych i ograniczenie liczby wypadków drogowych.

W dniu 23 listopada 2022 roku, na terenie podstawówki w Piątku odbyło się po raz kolejny działanie z tym związane. Uroczystość rozpoczęła się występami artystycznymi dzieci piątkowskiej podstawówki z klas II a i II b pod opieką pań: Moniki Kaczorkiewicz i Beaty Wójcik. Następnie strażacy OSP Piątek pod przewodnictwem Komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Piątku, pana Bogusława Foksa zaprezentowali profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego. Zaprezentowali także działania defibrylatora omawiając wykorzystanie tego urządzenia. Następnie wręczono nagrody dla laureatów konkursów związanych z propagowaniem elementów odblaskowych. Kolejnym punktem był pokaz ?MODY Z ODBLASKIEM? przygotowany przez uczniów szkoły. Tradycyjnie uczniowie klas pierwszych i drugich zostali obdarowani odblaskami przez policjantów KPP w Łęczycy w ramach działań ?Świeć Przykładem?.

Po uroczystościach w szkole odbył się MARSZ MILCZENIA W ŚRODKU POLSKI. W centrum miasta głos zabrał Burmistrz Krzysztof Lisiecki. Opowiedział zgromadzonym o wozach bojowych, które strażacy wyeksponowali na skwerze, o przykładach zdarzeń drogowych z terenu Gminy Piątek, a także o kłopotach związanych ze zniszczeniami znaków rogowych, które decydują o bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy pan inspektor Zbigniew Gruszczyński dziękując wszystkim za propagowanie bezpieczeństwa, podkreślił jak ważne jest edukowanie od najmłodszych lat. Podkreślił, że dobre praktyki szkolne wpływają na środowisko lokalne podnosząc świadomość w zakresie właściwych postaw podczas poruszania się po drogach. Uczniowie pod kierunkiem pana Radosława Wojciechowskiego przygotowali ulotki i rozdawali je przechodniom oraz zostawiali za wycieraczkami samochodów.

Na zakończenie działania grupa wolontariuszy, pod kierunkiem pani Krystyny Grabowskiej, udała się na parafialny cmentarz, gdzie zapalono symboliczne Światło Pamięci na jednym z grobów tragicznie zmarłych w wypadkach drogowych.

W Marszu Milczenia wzięli także udział: Gminne Przedszkole im. Jana Pawła II w Piątku, ZSMR im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Piątku, sekretarz Urzędu Miejskiego w Piątku – pani Renata Lepalczyk, dyrektor gminnej biblioteki ? pani Ewa Dąbrowska, przedstawiciele rodziców. Były obecne media: TVP3 i RMF FM.

tekst i foto: SP w Piątku

Skip to content