Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Cukrzyca: chroń swoją rodzinę

14 listopada ? w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, laureata Nagrody Nobla, doktora Frederica Bantinga ? obchodzić będziemy Światowy Dzień Cukrzycy, ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) i Światową Organizację Zdrowia (WHO). Hasło tegorocznej kampanii: ?Cukrzyca: chroń swoją rodzinę?.
Cukrzyca to jeden z największych problemów zdrowotnych świata. W 2011 r. została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) za epidemię XXI w. Zgodnie z wyliczeniami WHO, na całym świecie na cukrzycę cierpi ponad 422 miliony osób, a do 2030 r. będzie ona 7. z najczęstszych przyczyn zgonów.
Liczba osób chorujących na cukrzycę niezmiennie rośnie. Tak dzieje się zarówno w Polsce, jak
i na świecie. Mimo alarmujących danych i licznych działań zmierzających do zwiększenia wiedzy
o zagrożeniu cukrzycą, trend pozostaje wzrostowy. Cukrzyca stała się chorobą na tyle powszechną,
że dotyczy obecnie niemal każdej rodziny.
Cukrzyca ? związana z postępem społeczno-ekonomicznym, trybem życia i dietą ? zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny zachorowań na cukrzycę typu 2.
Szacuje się, że obecnie w Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób, a 1 mln o tym nie wie ? choroba nie została u nich do tej pory zdiagnozowana i nie jest leczona. Według prognoz, w najbliższych 15?20 latach liczba diabetyków w Polsce podwoi się.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę, obserwując zdrowie? Objawy wskazujące na możliwość występowania cukrzycy to:
? zmniejszenie masy ciała,
? wzmożone pragnienie,
? zwiększone łaknienie,
? wielomocz,
? ogólne osłabienie,
? świąd skóry,
? pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych.

ulotka

 

Skip to content