Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Dentobus przy Szkole Podstawowej w Piątku

Pomysł leczenia dzieci w DENTOBUSIE wynika bezpośrednio z zatrważających statystyk dotyczących zdrowia jamy ustnej u dzieci. Problem próchnicy występuje u 90% najmłodszych Pacjentów w Polsce! Stomatolodzy podkreślają, że próchnica u dzieci, szczególnie z małych miejscowości, stanowi duży problem. To obszary, na których brakuje wykwalifikowanych stomatologów, do kosztów leczenia dochodzą jeszcze opłaty za dojazd na wizytę w innym mieście. Nie pozostaje to bez wpływu na stan uzębienia dzieci i młodzieży. Co drugi trzylatek ma problemy z próchnicą. Wśród sześciolatków jest niestety jeszcze gorzej. Tylko około 14 % dzieci w tym wieku nie musi leczyć zębów z tego powodu.

Próchnica to problem nie tylko estetyczny ? wpływa na stan całego organizmu. Obecność szkodliwych bakterii w jamie ustnej sprawia, że dzieci mogą być bardziej podatne np. na choroby serca. Jeżeli próchnicą dotknięte są mleczaki, to istnieje duże ryzyko, że również zęby stałe będą zaatakowane chorobą. Stomatolodzy od lat ostrzegają przed skutkami zaniedbań, które widoczne są zwłaszcza u dzieci.

  • Nie we wszystkich miejscowościach, szczególnie wiejskich, dzieci i młodzież mają powszechny dostęp do opieki stomatologicznej. Mobilny i w pełni wyposażony w specjalistyczny sprzęt DENTOBUS dotarł z pomocą dentystyczną do dzieci z mniejszych miejscowości. Realizowany program jest w pełni nakierowany na poprawę stanu zdrowia dzieci, a leczenie Pacjentów to nasza misja.

Nowocześnie wyposażony samochód służy Pacjentom nieodpłatnie, dzięki czemu rodzice nie ponosili żadnych kosztów. Koszty badań z zakresu leczenia stomatologicznego udzielane w DENTOBUSIE są pokrywane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z  profilaktycznych badań stomatologicznych w DENTOBUSIE skorzystało 236 uczniów tj. 66,11 % ogółu uczniów z klas I ? VIII Szkoły Podstawowej w Piątku, za zgodą rodziców tych uczniów. Lekarze pochwalili uczniów szkoły, a za ich pośrednictwem rodziców ? zęby są zadbane,  uczniowie grzeczni i co najważniejsze widać, że korzystają z usług stomatologicznych, podkreślili lekarze. Rodzice badanych uczniów otrzymali pisemną informację zwrotną po przeprowadzonym badaniu.
tekst i foto: SP w Piątku

Skip to content