Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Dwudniowa lekcja historii w Krakowie

W dniach 04-05.10.2018r. klasy VII a i VII b pod opieką nauczycieli Agnieszki Psiurskiej – Wujcik Aleksandry Raj i Marianny Stępniak oraz rodzica Agnieszki Stróżewskiej były na dwudniowej wycieczce turystyczno – krajoznawczej w Krakowie.

Celem wyjazdu było poszerzanie i utrwalenie wiedzy o najważniejszych  wydarzeniach towarzyszących odzyskaniu niepodległości i postaciach związanych z walkami o wolność i tworzących historię II Rzeczypospolitej, rozbudzanie w uczestnikach zainteresowania historią własnego kraju, kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku dla polskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Wincenta Witosa w Wierzchosławicach, następnie przejechaliśmy do Krakowa i ulicą Kanoniczną, Grodzką, Floriańską przeszliśmy do Barbakanu i Pomnika Grunwaldzkiego. Zobaczyliśmy Sukiennice i Kościół Mariacki. Kolejnego dnia zwiedziliśmy Katedrę Wawelską ? dziedziniec i komnaty Zamku Królewskiego, weszliśmy na wieżę i do Dzwonu Zygmunta, obejrzeliśmy Krypty Wieszczów. Zwiedziliśmy również Muzeum Czynu Niepodległościowego w Domu im. Józefa Piłsudskiego w krakowskich Oleandrach.

Zadowoleni wróciliśmy do Piątku. Wyjazd był super. Cele wycieczki i jej założenia zostały zrealizowane.

Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku otrzymała dotację w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej ?Godność, Wolność, Niepodległość?.
Konkurs MEN ?Godność, Wolność, Niepodległość? jest częścią Programu Wieloletniego ?Niepodległa? z którego otrzymaliśmy 8 tysięcy złotych na realizację następujących działań:

  1. wystawę pamiątek związanych z odzyskaniem  i budową przez Polskę niepodległości pt. ?Nasza Niepodległa?, którą przygotują uczniowie,
  2. dwudniową wycieczkę do Krakowa dla uczniów klas siódmych,
  3. grę terenową dla uczniów klas siódmych i ósmych, która zostanie przeprowadzona 08.11.2018r.,
  4. szkolny konkurs recytatorski dla klas V-VIII pt. ?Strofy  o Ojczyźnie”.

tekst i foto: SP w Piątku

Skip to content