Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Dzielnicowi z Piątku promują noszenie odblasków

W ramach akcji ?Świeć Przykładem? dzielnicowi z Posterunku Policji w Piątku prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Uświadamiają jak uchronić się przed niebezpieczeństwem na drodze, zachęcają do noszenia elementów odblaskowych. Pierwsze kamizelki odblaskowe trafiły już do mieszkańców podległego im rejonu.

Jesień to pora roku, która obfituje w niekorzystne warunki dla użytkowników dróg, zwłaszcza tych ?niechronionych?. Wcześniej zapadający zmrok, ciemne poranki powodują, że piesi są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo. Dlatego, zwłaszcza o tej porze roku ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Piesi czy rowerzyści wyposażeni w takie urządzenia są bardziej widoczni, a to pozwala kierowcom na szybszą reakcję. Między innymi w tym celu policjanci od początku października prowadzą działania pod nazwa ?Świeć Przykładem?. W akcję zaangażowani się również dzielnicowi z Posterunku Policji w Piątku. Podczas codziennych służb przekazują mieszkańcom kamizelki, opaski odblaskowe edukując jak ważne jest ich noszenie podczas poruszania się po drogach. Dzielnicowi pamiętali m.in. o 85-letnim rowerzyście potrąconym przez pojazd, którego kierująca nie ustąpiła mu pierwszeństwa przejazdu. Do tego zdarzenia doszło na jednej z ulic w Piątku pod koniec minionego miesiąca. Pomocy tuż po zdarzeniu seniorowi udzielił wracający ze służby kierownik posterunku policji. Na szczęście stan zdrowia poszkodowanego nie wymaga już hospitalizacji, a podczas wizyty dzielnicowi przekazali mu kamizelkę i opaski odblaskowe, które w przyszłości mogą uchronić go przed niebezpieczeństwem na drodze.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki.
tekst i foto: KPP w Łęczycy

Skip to content