Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 2023

W dniach 16-22 stycznia 2023 roku obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Wykorzystujemy ten czas do szerzenia wiedzy na temat raka szyjki macicy i sposobów  jego zapobiegania. Rak szyjki macicy niemal w stu procentach jest związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje szczepienia przeciw HPV oraz badania cytologiczne kobiet.

Rak szyjki macicy to nowotwór, który rozwija się stosunkowo powoli, powstaje w wieloetapowym procesie, trwającym nawet kilkanaście lat. W natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o tym, aby skontrolować swoje zdrowie. Nie należy się obawiać pozytywnych wyników cytologii, ponieważ jeśli nowotwór zostanie wykryty we wczesnym stadium może być skutecznie leczony!

Rak szyjki macicy jest ważną przyczyną zachorowalności i umieralności kobiet na świecie. Polska ma jeden   z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy. W 2020 roku odnotowano 3 862 nowych przypadków raka szyjki macicy i 2 137 zgonów. Codziennie  6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, 4 Polki umierają z powodu tej choroby.

Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje:

  • szczepienia przeciw HPV,
  • populacyjne badania cytologiczne kobiet.

Obok regularnych badań cytologicznych ważny element  profilaktyki przeciwnowotworowej stanowią szczepienia przeciw HPV.  Uważa się, iż wszystkie przypadki raka szyjki macicy  spowodowane są  przez wcześniejszą przewlekłą infekcję wirusem HPV.

Poddając się szczepieniu przeciw HPV kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz o 90% ryzyko rozwoju brodawek narządów płciowych dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju stanu przedrakowego szyjki macicy.

Większa skuteczność szczepionki występuje u dziewcząt i młodych kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze życia seksualnego. Zakażenia HPV dotyczą także mężczyzn, którzy są nosicielami wirusa, ale też chorują na raka odbytu, krtani, migdałków, oskrzeli, przełyku.

Niezwykle istotnym elementem jest wprowadzenie edukacji prozdrowotnej na temat raka szyjki macicy do szkół co przyczynia się do podniesienia poziomu wiedzy uczniów oraz ich opiekunów, a także zainicjowania dyskusji, dzięki której kobiety podejmą odpowiednie działania, czyli skonsultują się z lekarzem i wykonają badania cytologiczne.

WSSE w Łodzi oraz stacje Powiatowe z terenu woj. łódzkiego realizują program edukacyjny ?Wybierz życie-pierwszy krok?, skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Program ma na celu kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych młodzieży i osób dorosłych, stworzenie świadomości zagrożenia rakiem szyjki macicy i innych chorób wywołanych między innymi zakażeniem wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego) u młodych ludzi. Celem programu jest zmniejszenie występowania i umieralności na raka szyjki macicy. Realizacja programu może być wsparciem dla prowadzonych już działań profilaktycznych w szkole i środowisku lokalnym.

 Więcej informacji na temat szczepienia przeciw HPV

https://szczepienia.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-profilaktyki-raka-szyjki-macicy-2023/

 

Skip to content