Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Interaktywne spektakle profilaktyczno – edukacyjne w podstawówce w Piątku

W dniu 23 stycznia 2019r. Grupa ?T? z Torunia zabrała wszystkich uczniów klas I – III w baśniową podróż, aby przypomnieć dzieciom kilka bardzo ważnych zasad. ?Kabaret na jednej nodze? to opowieść, która w zabawny sposób mówi o tym, że nie wolno ufać nieznajomym oraz o tym, że należy dbać o własne zdrowie.

Aktorzy teatru ,,Zespół Teatralny Grupa T? z Torunia w atrakcyjny i humorystyczny sposób przedstawili problem zagrożeń, jakie niosą uzależnienia w środowisku dzieci i młodzieży oraz przedstawili wizję zdrowego trybu życia. Pokazali zgubne skutki nałogów. Przestrzegali, aby nie ufać nieznajomym oraz dbać o swoją higienę. Program utrzymany był w konwencji bajkowej wykorzystującej zbiór kilku najpopularniejszych bajek literatury dziecięcej: ?Czerwony Kapturek?, ?Królewna Śnieżka?, ?Kopciuszek?, ?Jaś i Małgosia?. Spektakl opierał się na bezpośrednim kontakcie z publicznością. Głównymi celami przedstawienia było rozpoznanie mechanizmu uzależnienia oraz konsekwencji z niego płynących.

Aby spektakl przyniósł większe i długofalowe korzyści wychowawcze, nauczyciele omówią z uczniami powyższe problemy podczas dyskusji na lekcjach w swoich klasach..

Następnie odbył się spektakl profilaktyczno – edukacyjny pt. ?Zaplątani w sieci? dla uczniów klas IV ? VI, który w sposób niekonwencjonalny poruszył ważne dla młodych ludzi problemy społeczne. Spektakl zwrócił uwagę na problem cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Pokazywał, w jaki sposób korzystać z telefonów i innych mediów, aby nie wpaść w sieć uzależnienia. Zaakcentowano ważność stosowania się do zasad internetowego savoir-vivre?u. Pokazano również, jak w ciekawy sposób spędzać wolny czas, niekoniecznie przed szklanym ekranem. Uczniowie byli zafascynowani kolorowymi kostiumami aktorów, żywymi dialogami oraz oddziałującymi na wyobraźnię utworami muzycznymi. W trakcie wystąpienia niejednokrotnie aktywizowali słuchaczy wciągając ich do dialogu. Spektakl powstał w oparciu o konsultacje z psychologiem  i pedagogiem. Aktorzy pokazali, jak mądrze należy korzystać ze smartfonów  i tabletów, żeby nie wpaść w sieć uzależnienia. Przedstawienie dało uczniom dużą porcję walorów edukacyjnych i zarazem było niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy  z aktorami.
tekst i foto: SP w Piątku

Skip to content