Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Kampania GOPS – „Seniorze-uważaj na oszusta”

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piątku informuje, że prowadzi kampanię informacyjną „Seniorze-uważaj na oszusta”. Celem kampanii jest uświadomienie seniorom i społeczeństwu lokalnemu zagrożeń o tematyce oszustw metodą ?na wnuczka?, „na pracownika socjalnego”, „na akwizytora”.

Wśród nowych przestępstw wobec osób starszych można wskazać przestępstwa: ?na policjanta?, ?na hydraulika?, ?na hakera?, ?na Messengera?, ?na lekarza?, na litość:, ?na zwrot długu znajomemu?, ?na parawan?. Osoby starsze z reguły są ufne i nie wiedzą, że stają się ofiarami. Przestępcy żerują na ich ufności. Na terenie naszej gminy dochodziło do podobnych zdarzeń. Spotkaliśmy się z sytuacją, gdzie oszuści podawali się za pracowników socjalnych, sprzedawców węgla czy też pościeli. Problem oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych uważany jest za problem społeczny. Nie jest indywidualną sprawą osób oszukanych, czy organów ścigania, ale całego społeczeństwa.

Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszej gminy aby rozmawiać ze swoimi babciami i dziadkami o tego rodzaju przestępstwach. Uczulać, żeby seniorzy nie wpuszczali do domu obcych i nieproszonych gości, nie przekazywali nikomu obcemu pieniędzy, a nieznane osoby podające się za urzędników legitymowali. A w przypadku wystąpienia oszustwa szybko powiadomili policję

Skip to content