Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Kolejny protest rolników

W środę, 20 marca na drogach na terenie gminy Piątek, powiatu łęczyckiego i wielu innych dróg na terenie całego kraju wyjechali rolnicy, by wyrazić swój sprzeciw m.in. w sprawie importu ukraińskiego zboża oraz wdrażania strategii „Zielonego Ładu”. Kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Dwa zgromadzenia odbywały się na drodze wojewódzkiej numer 703 w miejscowości Nowy Gaj (gm. Góra Świętej Małgorzaty) oraz w miejscowości Janków w gm. Łęczyca. Protest trwał też na odcinku Łęczyca – Topola Królewska. Drogi były tam blokowane w obu kierunkach.

Autostradę A1, w okolicach węzła Piątek (w obu kierunkach) blokowali rolnicy z gminy Piątek i Bielawy. Kolumna traktorów wyruszyła na protest z placu targowego w Piątku. Część uczestników używając sygnałów dźwiękowych przejechała także przez centrum Piątku, a następnie skierowała się na autostradę. W Piątku w proteście uczestniczyło ponad 200 osób i około 150 pojazdów. W proteście wzięło udział wiele całych rodzin rolników.

Protestujący rolnicy podkreślają, że chcą uświadomić wszystkim, w jak trudnej sytuacji się znajdują i że jej skutki ekonomiczne dotykają także mieszkańców miast.

Nie zgadzamy się z polityką klimatyczną Unii Europejskiej oraz ciągłą liberalizacją handlu z Ukrainą. To jakieś nieporozumienie, że polscy rolnicy mają problem sprzedać w naszym kraju swoje plony. W tej chwili zboże jest poniżej jakichkolwiek kosztów produkcji – mówili rolnicy.

Wielu rolników na protest zabrało ze sobą flagi i transparenty z różnymi hasłami m.in. „Zielony NieŁad”, „Protest Rolników”, „Nie będziemy umierać w ciszy” czy „NIE dla płodów rolnych z Ukrainy”.

Skip to content