Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Łódzkie smakuje najlepiej – konkurs dla KGW

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zaprasza wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z województwa łódzkiego do udziału w konkursie kulinarnym „Łódzkie smakuje najlepiej”. W puli nagród jest prawie 63 tys. zł. Wystarczy przygotować lokalne potrawy i wypieki w oparciu o tradycyjne receptury. Konkurs odbędzie się 20 sierpnia, podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich w Paradyżu.

Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy: https://elodzkie.pl/ankiety/lodzkie-smakuje-najlepiej-2023. Tutaj powinien znaleźć się m.in. szczegółowy opis przygotowania potrawy lub wypieku wraz z krótką historią jej powstania.

Konkurs podzielony jest na pięć kategorii:

I kategoria: „Wytrawne mączne smaki Łódzkiego” – zgłoszona może zostać tu potrawa o charakterze wytrawnym (podana w wersji na gorąco, bądź na zimno);
II kategoria: „Wytrawne mięsne smaki Łódzkiego” ” – zgłoszona może zostać tu potrawa o charakterze wytrawnym (podana w wersji na gorąco, bądź na zimno);
III kategoria: „Zupy z Łódzkiego” – zgłoszona może zostać tu potrawa o charakterze wytrawnym (podana w wersji na gorąco, bądź na zimno);
IV kategoria: „Słodkie smaki Łódzkiego” – zgłoszone mogą zostać tu wyroby cukiernicze, ciasta, desery;
V kategoria: „Jarskie smaki Łódzkiego” – zgłoszona może zostać tu potrawa o charakterze wytrawnym lub słodkim (podana w wersji na gorąco, bądź na zimno).

W każdej z pięciu kategorii konkursowych przyznane będą nagrody finansowe w wysokości:
I miejsce – 5 tys. zł
II miejsce – 3 tys. zł
III miejsce – 1,5 tys. zł
Dodatkowo przewidziane są trzy wyróżnienia po 1 tys. zł w każdej kategorii.

W konkursie może uczestniczyć maksymalnie 150 Kół Gospodyń Wiejskich. W przypadku, gdy do konkursu zgłosi się więcej chętnych, o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Każde KGW może wziąć udział wyłącznie w jednej z pięciu kategorii konkursowych. Dla Kół Gospodyń Wiejskich zakwalifikowanych do konkursu, Województwo Łódzkie zapewnia namioty wraz ze stolikiem i krzesłami oraz dostęp do prądu i wody. Za przygotowanie stoiska promującego tradycyjne potrawy i produkty regionalne oraz sztukę i kulturę ludową, podpisane zostaną z KGW umowy na 2 tys. zł. Koła nie muszą dokumentować wydatków poniesionych na przygotowanie stoiska i potraw.

Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu mija 4 sierpnia.

Skip to content