Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Czernikowie

Dnia 21 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie uczniowie klas V-VIII wzięli udział w obchodach  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Dzień ten jest wyjątkowy i ważny, ponieważ upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1952 roku, które rozegrały się w Bangladeszu, gdzie podczas protestów w obronie języka bengalskiego zginęło pięciu studentów. Odwaga i miłość młodych ludzi do języka stała się inspiracją do ustanowienia dnia, który ma przypominać, jak wielkim skarbem jest język ojczysty.
Pamiętajmy, że w naszej historii Polacy wielokrotnie stawiali opór wrogim państwom, które starały się, aby język polski przestał istnieć. Cena była wielka, ale dzięki temu poświęceniu żyjemy dzisiaj w kraju, w którym możemy bez przeszkód i z dumą mówić własnym językiem.
W szkole w Czernikowie obchody tego święta odbyły się pod hasłem: ?Stop wulgaryzmom?. W tym dniu, w ramach zajęć bibliotecznych przygotowanych  przez p. Ewelinę Kucharską, uczniowie klas V-VIII  mieli możliwość sprawdzenia się w znajomości znaczenia trudnych słów, w których wspomogła ich nowa technologia. Przy pomocy telefonów komórkowych uczniowie szukali  ukrytych w całej szkole małych karteczek z wyrazami, których  znaczenie zostało zaszyfrowane za pomocą kodów QR. Wszystkim uczniom bardzo spodobała się zabawa, która umożliwiła im poznanie znaczenia owych wyrazów. Tego dnia uczniowie mogli zmierzyć się także z krzyżówką ortograficzną oraz wykazać się znajomością różnego rodzaju powiedzeń.
Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest wskazanie, że warto znać język polski – ten współczesny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.
tekst i foto: SP w Czernikowie

Skip to content