Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Odblaskowe Mikołajki w podstawówce w Piątku

We wtorek, 6 grudnia obchodzimy Mikołajki. To idealny czas, aby przypomnieć uczestnikom ruchu drogowego o bezpieczeństwie na drodze. W związku z powyższym, w godzinach porannych Szkołę Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku odwiedzili wyjątkowi goście – policjanci Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy z rzecznikiem KPP – asp. szt. M. Kowalskim i posterunku Policji w Piątku z kierownikiem – asp. K. Augustyniakiem, a także  Burmistrz Piątku – K. Lisiecki. Wszyscy na głowach mieli mikołajkowe czapeczki. Z okazji Mikołajek odbyło się niecodzienne spotkanie. Goście wraz z dziećmi i  panią dyrektor A. Łempicką- Kmieciak oraz panią K. Grabowską ubrali choinkę w różnorakie odblaski.  Odblaski ufundowała Komenda Powiatowa Policji w Łęczycy.

Następnie głos zabrał pan Rzecznik KPP w Łęczycy zachęcając wszystkich do noszenia odblasków. Przypomniał także, że po zmroku pieszy czy rowerzysta, ubrany w ciemny strój, dostrzegany jest przez kierujących pojazdami z odległości około 30 metrów. Zaznaczył, że elementy odblaskowe sprawiają, że stajemy się widoczni nawet z odległości kilkuset metrów. Te dodatkowe odległości pozwalają kierowcy odpowiednio zareagować, by bezpiecznie ominąć pieszego. Mundurowi zachęcali do noszenia odblasków nie tylko poza obszarem zabudowanym. Funkcjonariusze promują w ten sposób bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Burmistrz Piątku, podkreślając, że krótkie dni, dodatkowo opady deszczu, śniegu, mgła pogarszają znacznie widoczność kierowcom, którzy nie zawsze dostrzegają pieszych i rowerzystów. Wobec powyższego policjanci wraz z władzami samorządowymi realizują projekt ?Odblaskowe Mikołajki?, by być widocznym na drodze. Policjanci uczyli dzieci jak bezpiecznie poruszać się po drogach oraz zachęcali i przekonywali do używania odblasków oraz przypominania domownikom o ich noszeniu. Dzięki odblaskom uczestnicy drogi stają się widoczne, a kierowcy mają wtedy czas na wykonanie bezpiecznych manewrów.

Rzecznik KPP w Łęczycy poinformował zgromadzonych, że każdy uczestnik dzisiejszego spotkania może zabrać dla siebie element odblaskowy, zawieszony na choince, pod warunkiem, ze będzie używał tych odblasków podczas poruszania się po drodze i dzięki temu będzie bardziej widocznym na drodze.  Miłym akcentem kończącym dzisiejsze spotkanie, które sprawiło największą radość, było rozbieranie choinki z zawieszonych na niej odblasków.

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku składa wyrazy podziękowania, policjantom KPP w Łęczycy i Posterunku Policji w Piątku, władzom samorządowym na czele z Panem Burmistrzem Piątku, za wspólne zorganizowanie spotkania w ramach projektu ?Odblaskowe Mikołajki?.

Działanie zorganizowali nauczyciele Szkoły Podstawowej w Piątku: Krystyna Grabowska, Bożena Szymczak, Agnieszka Sobór.

tekst i foto: SP w Piątku

Skip to content