Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Ogniska ptasiej grypy

W województwie łódzkim pojawiły się dwa ogniska ptasiej grypy – na terenie powiatów sieradzkiego i łowickiego. Służby odpowiedzialne za reagowanie i usuwanie skutków epizootii przystąpiły do działań. Wdrożono wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Wszystkim hodowcom drobiu przypominamy o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Pamiętajmy również, że wirus ptasiej grypy nie stanowi zagrożenia dla człowieka!

Zaleca się jednak, szczególnie osobom zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi, stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

Więcej informacji:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/grypa-ptakow

Skip to content