Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Piątek 1939. Zachowaj w pamięci – plenerowa wystawa na Rynku

6 września 1939 r. Niemcy dokonali niszczącego nalotu na Piątek, który w ciągu niespełna 15 minut obrócił znaczną część miejscowości w ruinę…

Dwa dni później do miasteczka wkroczyły oddziały niemieckiej 30 Dywizji Piechoty pod dowództwem gen. mjra Kurta von Briesena. W tym czasie w rejonie Kutna do walki szykowały się już jednostki polskie Armii Poznań gen. Tadeusza Kutrzeby.
9 września Grupa Operacyjna gen. Edmunda Knoll-Kownackiego w sile trzech dywizji piechoty i pułku artylerii ciężkiej uderzyła znad Bzury na siły niemieckie spychając je stopniowo na linię Ozorków-Stryków, wyzwalając m.in. Łęczycę, Uniejów, Piątek i Walewice.
Jedne z najkrwawszych walk toczyły się o Piątek, w którym znajdował się sztab 30 DP. Działania rozpoczęte ok. godz. 18:00 trwały z niewielkimi przerwami do godzin popołudniowych dnia następnego.
Jednostką, która wyparła nieprzyjaciela z miasta był 57 pułk piechoty 14 DP dowodzonej przez gen. bryg. Franciszka Włada. W wyniku walk ranny został w rękę gen. mjr Kurt von Briesen, a oddziały niemieckie odrzucone zostały na południe. W kolejnych dniach nastąpił odwrót wojsk polskich, w kierunku na Warszawę, a do opuszczonych miejscowości ponownie wkroczyli Niemcy.

*
Obraz tych tragicznych wydarzeń, oddaje WYSTAWA „PIĄTEK 1939 – ZACHOWAJ W PAMIĘCI”, której zasadniczym celem jest zachowanie pamięci o tym dramacie, ale także przestroga na przyszłość?
W tym roku staraniem członków Towarzystwa Miłośników Piątku i Okolic wystawę poszerzono o kolejne zdjęcia prezentujące Piątek z pierwszych dni września…
Zapraszamy do obejrzenia plenerowej wystawy, która jest dostępna na Rynku w Piątku do końca września br.

 

Skip to content