Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Piątek oddał hołd żołnierzom walczącym w Bitwie nad Bzurą

W niedzielę 12 września w Piątku odbyła się uroczystość 82. rocznicy Bitwy nad Bzurą.  Religijno-patriotycznej części towarzyszyły w tym, roku dwie wystawy plenerowe ? pojazdów militarnych i fotograficzna ? przedstawiająca Piątek we wrześniu 1939 roku.

Kwadrans przed południem, uczestnicy uroczystości wyruszyli spod budynku Urzędu Miejskiego w Piątku do kościoła parafialnego, gdzie ks. Jan Bieda odprawił uroczyste nabożeństwo w intencji obrońców Ojczyzny w 1939 roku.

Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości na czele z Miejską Orkiestrą Dętą z Gostynina i Pododdziałem Honorowym przemaszerowali pod Pomnik 14 Wlkp. Dywizji Piechoty przy ulicy Kutnowskiej 19. Tu, po odegraniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej na maszt, głos zabrał Burmistrz Piątku ? Krzysztof Lisiecki, który powitał wszystkich zaproszonych gości. Wśród przybyłych na tegoroczne obchody znaleźli się:
? Żołnierze Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada z pododdziałem honorowym pod dowództwem chor. Marka Jaceczko i delegacją w składzie: chor. sztab. Paweł Urbański ? komendant szkoły, chor. Adrian Klimas, mł. chor. Agata Kwiecińska, mł. chor. Paweł Woźniak.
? Miejska Orkiestra Dęta z Gostynina pod batutą Józefa Pakulskiego,
? Stowarzyszenie Weteranów i Przyjaciół 14. Wlkp. DP na czele z prezesem prof. Maciejem Kandulskim i Wiesławem Witkowskim.
? mjr Tomasz Godlewski, który reprezentował Dywizjon Lotniczy z Leźnicy.
– kpt. Sylwester Janowski z WKU w Łodzi.
? członkowie Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 PP Karola II Króla Rumunii w Bukowcu.
–  Zbigniew Linkowski – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.
? Wicestarosta Powiatu Łęczyckiego ? Wojciech Zdziarski.
? Radni powiatowi: Zenon Dąbrowski i  Józef Mikołajczyk.
? Radni Rady Miejskiej w Piątku z przewodniczącym Danielem Gorącym.
? asp. Szt. Tomasz Barczak z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy.
? mł. asp. Krzysztof Augustyniak – Kierownik Posterunku Policji w Piątku z policjantami.
? mł. Bryg. Wojciech Pernal – Komendant PSP w Łęczycy.
? druhowie z OSP Piątek.
? Jacek Jagiełło z firmy TOREX.
– Dorota Szczerbiak – Prezes Banku Spółdzielczego Ziemi Łęczyckiej.
? Delegacje: Banku Spółdzielczego Ziemi Łęczyckiej w Piątku , ZGKiM w Piątku, GOPS w Piątku oraz przedstawiciele innych firm i zakładów.
? Delegacje szkół z pocztami sztandarowymi, przedszkola, TMPiO i ugrupowań oraz liczne grono mieszkańców naszej gminy.

Pan wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego ? Zbigniew Linkowski odczytał list Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera. Głos zabrał również Wojciech Zdziarski ? wicestarosta łęczycki.

Po przemówieniach Apel Poległych poprowadził  mł. chor. Paweł Woźniak. Następnie żołnierze pododdziału oddali salwę honorową, po której delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Uroczystości przed pomnikiem zakończyła defilada Pododdziału Honorowego Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Uroczystościom 82. Rocznicy Bitwy nad Bzurą towarzyszyły dwie wystawy plenerowe na piątkowskim Rynku:
– pojazdów militarnych Klubu Number One Łódź ? Stowarzyszenie Ochrony Pojazdów Zabytkowych i Zabytków Kultury Technicznej z Prezydentem Czesławem Frejerem
– ?Piątek 1939. Zachowaj w pamięci? ? Towarzystwa Miłośników Piątku i Okolic.

W imieniu organizatorów kierujemy słowa podziękowania do wszystkich uczestników  uroczystości oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do jej zorganizowania i sprawnego przebiegu.

Skip to content