Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Policjant z Piątku odznaczony przez Prezydenta RP

24 lipca 2019 roku podczas uroczystości Święta Policji związanych z 100. Rocznicą Powstania Policji Państwowej wręczone zostały medale, odznaczenia i awanse. W znamienitym gronie wyróżnionych przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za Dzielność znalazł się asp. szt. Sebastian Kieliszek , który od 2005 r. pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Łęczycy.

Krzyż Zasługi za Dzielność ustanowiony został w 1928 r. Nadawany jest policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, wyjątkowo także innym osobom za czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

Asp. Sebastian Kieliszek od początku związany jest z pionem prewencyjnym. Aktualnie pełni służbę na stanowisku kierownika Posterunku Policji w Piątku. Do 1 października 2018r. pełnił służbę na stanowisku kierownika Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji. Posiada dużą zdolność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, jak również podejmowania trafnych decyzji w sytuacjach nietypowych. Pomimo, zajmowanego stanowiska kierowniczego, nadal aktywnie uczestniczy pełnieniu służby obchodowej i akcjach policyjnych przeprowadzanych na terenie powiatu łęczyckiego. Niewątpliwym tego przykładem może być zdarzenie w 18 czerwca 2017 roku. Wówczas po uzyskaniu od dyżurnego KPP w Łęczycy informacji, iż młody mężczyzna zażył tabletki nieznanego pochodzenia i chce popełnić samobójstwo topiąc się w pobliskiej rzece, niezwłocznie dotarł na miejsce zdarzenia, które trafnie wytypował. Ujawnił desperata znajdującego się w wodzie, trzymającego się konara drzewa. Mężczyzna nie reagował na jego wezwania, w związku z tym aspirant po zdjęciu munduru, z narażeniem życia i zdrowia wskoczył do wody i wyciągnął niedoszłego samobójcę, ratując mu tym samym życie. Niewątpliwie najbardziej zasługującą na wyróżnienie jest jego postawa w służbie, kiedy w trakcie obchodu  17 sierpnia 2018 r. zauważył  kłębiący dym unoszący się nad jedną z posesji, gdzie palił się drewniany budynek gospodarczy, część elewacji budynku mieszkalnego a w pobliżu znajdował się zbiornik z trzema tysiącami litrów gazu propan-butan. Po powiadomieniu straży pożarnej i dowiedziawszy się, że w mieszkaniu znajduje się domownicy ,w tym niepełnosprawny  mężczyzna w podeszłym wieku ,podjął próbę ich ratowania. Pomimo dużego zadymienia pomieszczeń z narażeniem życia i zdrowia i w obronie mienia i bezpieczeństwa obywateli , wyprowadził  z budynku 78 i 82 letnią kobietę  i dwie małoletnie osoby wieku 13 i 16 lat oraz zniósł piętra budynku 87 letniego mężczyznę, którego schorzenie uniemożliwiało samodzielne poruszanie się.  W celu szybkiego dotarcia do miejsca zdarzenia asp. szt. Sebastian Kieliszek podjął również decyzje o chwilowym wstrzymaniu ruchu na drodze wojewódzkiej W702 i utworzeniu korytarza dla nadjeżdżających służb ratunkowych. Jest to bez wątpienia przykład ogromnej odwagi i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Ponadto wymieniony policjant swoim zaangażowaniem, kreatywnością i profesjonalnym stosunkiem do powierzonych obowiązków służbowych przyczynia się do budowania dobrego wizerunku Policji.

Podczas uroczystości w Zamku Królewskim asp. Sebastianowi Kieliszek towarzyszył Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy mł. insp. Zbigniew Gruszczyński.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym!

tekst: KWP Łódź
foto: KPP Łęczyca

Skip to content