Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Pomoc dla Ukrainy – komunikat

Działaniami pomocowymi na terenie Województwa Łódzkiego kieruje Wojewoda Łódzki, a na terenie Powiatu Łęczyckiego – Starosta Łęczycki. Działaniami na terenie poszczególnych gmin kierują Burmistrzowie i Wójtowie.

Wojewoda Łódzki wyznaczył miejsca pobytu dla uchodźców na terenie Województwa Łódzkiego. W obecnej chwili nie ma potrzeby uruchamiania nowych miejsc na terenie Powiatu Łęczyckiego. Gdyby zaistniałą taka potrzeba przygotowane jest miejsce na terenie gminy Daszyna ? na 350 osób. Pozostałe gminy na razie nie uruchamiają takich miejsc.

Osoby prywatne, które przyjmują uchodźców z Ukrainy  do własnych domów lub na własną rękę odpowiadają za te osoby i w chwili obecnej nie otrzymają za to rekompensaty finansowej.  Stan prawny w tym zakresie może zmienić tzw. specustawa nad którą pracuje Sejm.

Prosimy jednak o zgłoszenie podjęcia uchodźców w Urzędzie Miejskim w Piątku. Jest to konieczne w celu usprawnienia udzielania niezbędnej pomocy osobom potrzebującym.

Mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców proszeni są o podanie ich danych, tj. imię i nazwisko, nr paszportu, datę przekroczenia granicy i datę zakwaterowania pod konkretnym adresem oraz numer telefonu (osoby udzielającej schronienia).

Także jeżeli chcą Państwo przyjąć uchodźców w swoich domach prosimy o podanie danych, takich jak: imię i nazwisko, adres, liczbę miejsc, możliwy czas przyjęcia potrzebujących oraz nr telefonu (osoby udzielającej schronienia).

Prosimy o przekazanie wskazanych danych osobiście w Urzędzie Miejskim w Piątku lub telefonicznie pod nr 24 722 11 23 w godzinach pracy Urzędu lub w Urzędzie Gminy, na terenie  której zatrzymali się uchodźcy.

Główny punkt recepcyjny na terenie Województwa Łódzkiego, do którego mogą zgłaszać się uchodźcy znajduje się w Łódzkim Domu Kultury w Łodzi przy ulicy Traugutta 18.

 

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).

 Odzież i okrycie:

– Koce zwykłe i termiczne
– Śpiwory
– Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
– Materace
– Ubrania (nowe)
– Płaszcze przeciwdeszczowe

 Środki higieny i czystości:

– Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
– Dezodoranty
– Pasta do zębów
– Szczoteczki do zębów
– Grzebienie
– Bielizna damska, męska, dziecięca (nowa)
– Podpaski
– Pampersy
– Pieluchy dla dorosłych
– Papier toaletowy i ręczniki papierowe
– Ręczniki (w tym z mikrofibry)
– Worki na śmieci
– Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji
–  Maski filtrujące lub jednorazowe

Żywność (z terminem przydatności do spożycia min. 30 dni):

– woda
– żywność do szybkiego przygotowania (instant)
– batony (w tym energetyczne),
– bakalie, orzechy,
– konserwy,
– makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
– narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

Inne:

– Zapałki
– Baterie, powerbanki
– Oświetlenie, w tym latarki
– Świece
– Zestawy pierwszej pomocy
– Podstawowe środki medyczne w oryginalnych opakowaniach (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie). Innych leków nie przekazujemy!!!

Zalecamy, aby przekazywane dary dla walczącej Ukrainy były jednorodne, a w większej ilości ? tzn. nie kupować wszystkiego po trochu, a np. karton jednego produktu. Rozdrobnienie przekazywanych darów powoduje konieczność ich przesegregowania, przepakowania co spowalnia proces przekazania potrzebującym.

Jeśli chcecie Państwo przekazać środki pieniężne na pomoc walczącej Ukrainie bądź na pomoc humanitarną prosimy je wpłacać tylko i wyłącznie na sprawdzone konta organizacji pozarządowych np. Caritas Polska.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach internetowych Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, Starostwa Powiatowego w Łęczycy i na naszej stronie  www.gminapiątek.pl

Skip to content