Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Prezydent Andrzej Duda w Piątku

W czwartek 28 maja 2020 r. w Piątku, Geometrycznym Środku Polski, z oficjalną wizytą przebywał Pan Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent przyjechał do Piątku około godziny 12.30. Wizyta związana była z 30-leciem powstania samorządu terytorialnego.

Na początku wizyty w Piątku Prezydent Andrzej Duda otrzymał od Krzysztofa Lisieckiego,  Burmistrza Piątku certyfikat, potwierdzający pobyt w Geometrycznym Środku Polski. Następnie Prezydent RP udał się na uroczystą sesję Rady Miejskiej w Piątku.
Podczas sesji Prezydent nadał za wybitne zasługi w dziedzinie społecznej i samorządowej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Andrzejowi Porawskiemu, Dyrektorowi Biura Związku Miast Polskich, Sekretarzowi strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz wygłosił przemówienie. Podczas sesji Prezydent powiedział m.in.:

Piątek otrzymał ponownie prawa miejskie odebrane wcześniej przez rosyjskiego zaborcę za to, że był miastem polskim i mężnym. Muszę powiedzieć, że jestem dumny i wzruszony, że Rzeczpospolita Piątkowi te prawa miejskie przywróciła. Chciałbym, żeby było to postrzegane jako wydarzenie symboliczne i historyczne. Mam nadzieję, że poprzez takie działania Polska jest Polską prawdziwie wolną, suwerenną i niepodległą – mówił podczas obrad Andrzej Duda, Prezydent RP.

Prezydent zapowiedział wystąpienie z inicjatywą powołania funduszu inwestycji samorządowych, który pomoże samorządom maksymalnie wykorzystać środki europejskie.
foto: UM w Piątku/ Joanna Kaźmierczak

Skip to content