Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Procesja Bożego Ciała w mieście Piątek

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywana Bożym Ciałem. Tradycyjnie z tej okazji w całej Polsce odbywają się procesje, w  których uczestniczą  wierni. Nie inaczej było również w mieście Piątek.

Uroczystość Bożego ciała rozpoczęło o godz. 10.30 nabożeństwo w kościele p.w. Św. Trójcy, następnie procesja przeszła ulicami Kościelną, Rynek, Senatorską i Pokrzywną. Przy czterech ołtarzach wierni modlili się i wysłuchali Ewangelii. Pomimo trwającej pandemii w procesji Bożego Ciała w Piątku wzięło udział wielu wiernych.
Jak co roku drugi z ołtarzy na trasie procesji w Geometrycznym Środku Polski przygotowany został przez pracowników Urzędu Miejskiego w Piątku i Gminnej Biblioteki Publicznej w Piątku.

Uroczystość Bożego Ciała to święto ruchome. Przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. To jedno z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt Kościoła katolickiego. W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w ciało i w krew Chrystusa. Co prawda pamiątkę tego wydarzenia w Kościele obchodzi się także w Wielki Czwartek, ale wtedy rozpamiętuje się mękę Jezusa, a uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny.

Skip to content